Aktualności

    • SZKOŁA ODPOWIEDZIALNA CYFROWO
     • SZKOŁA ODPOWIEDZIALNA CYFROWO

      Nasza szkoła uczestniczy w innowacyjnym projekcie edukacyjnym SZKOŁA ODPOWIEDZIALNA CYFROWO, który wspiera szkoły we wdrażaniu nowych technologii i higieny cyfrowej w edukacji.

      SZKOŁA ODPOWIEDZIALNA CYFROWO to wspólnota uczniów, rodziców i nauczycieli, dla których wartością jest kształtowanie równowagi między korzystaniem z nowych technologii i świadomym tworzeniem realnych więzi poza przestrzenią Internetu. Troszcząc się o ów balans wpływamy pozytywnie na dobrostan psychiczny, fizyczny i społeczny całej społeczności szkolnej. 

       

      Korzyści wynikające z udziału w projekcie SZKOŁA ODPOWIEDZIALNA CYFROWO:

      – dostęp do innowacyjnego programu Szkoły Odpowiedzialnej Cyfrowo i bieżące wsparcie w jego realizacji; – udział w badaniu naukowym poświęconym relacjom w szkole; – bezpłatny dostęp do realizowanych diagnoz szkolnych oraz szeregu materiałów edukacyjnych z zakresu e-uzależnień, higieny cyfrowej i ważności relacji osobistych; – możliwość udziału w dedykowanych webinariach i konferencjach tematycznych realizowanych dla sieci Szkół Odpowiedzialnych Cyfrowo; – wsparcie w zakresie zarządzania mediami cyfrowymi w społeczności szkolnej; – dostęp do ogólnopolskiej społeczności Szkół Odpowiedzialnych Cyfrowo umożliwiający wzajemną wymianę doświadczeń; – certyfikat dla szkoły.

      Zaproszenie na webinar

      FUNDACJA DBAM O MÓJ Z@SIĘG serdecznie zaprasza na bezpłatny webinar dla uczniów, rodziców i nauczycieli w ramach programu Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo.

      Wykład dla młodzieży: MŁODZIEŻ W ŚWIECIE GIER CYFROWYCH - WYKŁAD DLA MŁODZIEŻY

      22 września godzina 17:00 - 18:00

      https://fundacjadbamomojzasieg.clickmeeting.com/mlodziez-w-swiecie-gier-cyfrowych-wyklad-dla-mlodziezy

       

      Wykład dla rodziców i nauczycieli: MŁODZIEŻ W ŚWIECIE GIER CYFROWYCH - WYKŁAD DLA RODZICÓW I NAUCZYCIELI 22 września godzina 19:00 - 20:30

      https://fundacjadbamomojzasieg.clickmeeting.com/mlodziez-w-swiecie-gier-cyfrowych-wyklad-dla-rodzicow-i-nauczycieli

    • Apel upamiętniający rocznicę agresji sowieckiej na Polskę
     • Apel upamiętniający rocznicę agresji sowieckiej na Polskę

      17 września uczniowie oraz nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 1 w Wałczu wzięli udział w obchodach 82. rocznicy agresji ZSRR na Polskę oraz Dnia Sybiraka. Zgromadzeni na uroczystości oddali hołd tym, którzy walczyli i cierpieli za ojczyznę. Była to okazja, aby zaszczepić w młodzieży wartości patriotyczne.

      Uroczystość z udziałem kompanii honorowej Wojska Polskiego, pocztów sztandarowych i uczestników ceremonii zorganizowano pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy ulicy Bankowej. Na miejscu odbył się apel poległych, odśpiewany został hymn oraz pieśni patriotyczne, a przybyli goście wygłosili okazjonalne przemówienia. 

    • Głazunow i Barniak w Kornelówce
     • Głazunow i Barniak w Kornelówce

      Dnia 6 września 2021 w naszej szkole odbyło się spotkanie z olimpijczykami. Gośćmi społeczności uczniowskiej był Wiktor Głazunow i  Tomasz Barniak, polscy kajakarze reprezentacji kraju podczas Igrzysk XXXII Olimpiady Tokio 2020.

       Wiktor Głazunow, jak sam stwierdził, osiągnął  w Tokio najlepszy, jak do tej pory, wynik w swojej sportowej karierze- zajął 7. miejsce w finale  konkurencja C-1 1000 m. Jego wcześniejsze osiągnięcia medalowe w mistrzostwach świata  w kajakarstwie to srebrny medal w konkurencji C–2 500 m (Mediolan 2015) oraz  srebrny medal w konkurencji C–4 1000 m (Račice 2017).

      Uczniowie najstarszych klas szkoły w czasie rozmowy mogli poznać bliżej naszego olimpijczyka, jego system przygotowań do zawodów, plan dnia, zainteresowania poza sportowe. Mistrz jest absolwentem Kornelówki i z dużym sentymentem wspominał lata spędzone w murach naszej szkoły. Tu też został odkryty jego talent sportowy przez pierwszego trenera pana Bogdana Hertela, nauczyciela wychowania fizycznego, który po raz pierwszy w 2004 roku zaprowadził go na treningi kajakarstwa do klubu sportowego "Victoria" Wałcz.

      Młodzi olimpijczycy swoim przykładem pokazali uczniom, że warto walczyć  o swoje marzenia,  że każda pasja może przełożyć się w sukces miary światowej. Właściwa motywacja do pracy, nauki zawsze zostanie doceniona, przyniesie oczekiwane rezultaty.

      Poniedziałkowe spotkanie to świetna lekcja dla młodych uczniów na początku roku szkolnego, to lekcja wiary w swoje umiejętności i odwagi w realizacji celów życiowych, bo ,,to marzenia dają nam siłę, by iść dalej, osiągać więcej”.

    • UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2021/2022
     • UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2021/2022

      1 września to dla wszystkich uczniów i nauczycieli dzień rozpoczęcia nowego roku szkolnego. W Kornelówce dzień ten, podobnie jak we wszystkich polskich szkołach, wyglądał troszeczkę inaczej niż zwykle.

      Ze względu na zagrożenie COVID-19 inauguracja roku szkolnego została podzielona na kilka etapów.

      O godzinie 9.00 miało miejsce rozpoczęcie roku dla uczniów klas pierwszych, czwartych oraz oddziału przedszkolnego. Dyrektor szkoły pani Ewa Hołowska Kędzierska uroczyście powitała młodzież w murach naszej szkoły,  życząc wszystkim powodzenia, sukcesów i wytrwałości w tym nowym dla wszystkich roku szkolnym 2021/22.

      Inauguracja roku dla klas starszych odbyła się również w wyznaczonych salach lekcyjnych.

      Po kilkumiesięcznej przerwie nauczyciele i uczniowie wracają do szkół i swoich obowiązków.

      Wracamy do nauki stacjonarnej, jednak ze względu na sytuację epidemiczną, całą społeczność naszej szkoły obowiązują dotychczasowe zasady bezpieczeństwa oraz reżim sanitarny na terenie całej placówki.

      Mimo wielu obaw i niewiadomych, zarówno uczniowie jak i nauczyciele z optymizmem rozpoczynają naukę w nowym roku szkolnym.

      Życzymy wszystkim powodzenia i szczególnie serdecznie witamy wśród społeczności szkolnej uczniów klas pierwszych.

    • Pożegnanie klas VIII
     • Pożegnanie klas VIII

      8 czerwca w Szkole Podstawowej nr 1 w Wałczu odbyło się pożegnanie absolwentów. Była to uroczystość inna niż wszystkie ze względu na obostrzenia będące następstwem pandemii Covid-19. W akademii wzięli udział jedynie uczniowie klas VIII, rodzice, grono pedagogiczne.

      Dyrektor Ewa Hołowska-Kędzierska podziękowała nauczycielom, uczniom oraz rodzicom za pracę i zaangażowanie, szczególnie w czasie ostatnich miesięcy nauki zdalnej, z którą wszyscy musieli się zmierzyć z uwagi na pandemię. Sukcesów w szkole średniej oraz bezpiecznych wakacji życzyli ósmoklasistom wszyscy nauczyciele.

      Wielką atrakcją była FOTOBUDKA - można było sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie z przyjaciółmi, nauczycielami.

    • Żegnaj szkoło
     • Żegnaj szkoło

      W szkole już pusto, świadectwa odebrane. Ostatnie dni w Kornelówce upłynęły 8b na podróży stateczkiem i wspominaniu wspólnie spędzonych lat. Na plaży spotkaliśmy się z rodzicami i nauczycielami. Był tort, ciasta, owoce, kiełbaski nad ogniskiem i gromkie „Sto lat” na pożegnanie.

    • Nauka z LEGO w kl. III b
     • Nauka z LEGO w kl. III b

      21 maja 2021 klasa III b uczestniczyła w twórczych zajęciach, które odbyły się w Lokalnym Centrum Nauki "Metalowe inspiracje" w Wałczu.  Nauka z zestawami LEGO Education, dzięki którym najmłodsi uczą się programowania i robotyki.  Dzieci rozwijają zdolności poznawcze, manualne i zaczynają rozumieć otaczającą je rzeczywistość. Zajęcia wpływają korzystnie na koordynację wzrokowo-ruchową, rozwijają wyobraźnię i rozbudzają ciekawość.

      Podczas zajęć dzieci przy pomocy instruktora  na podstawie tematycznie wybranych kart inspiracji budują zadane obiekty, nazywają je i uczą się opowiadać o nich. Kolejne spotkania to coraz bardziej złożone ćwiczenia, nauka programowania i robotyki. Forma zajęć przypomina podróż przez kolejne fascynujące światy pełne kolorów i nowych wrażeń. Oparte na prostych dialogach i czynnościach zabawy w naturalny sposób przyspieszają rozwój dziecka.

      LEGO Education, motywują uczniów do współpracy, konstruowania, rozwiązywania problemów i odkrywania, a jednocześnie pogłębiają naukę STEAM i rozwijają umiejętności XXI wieku.  Połączenie klocków LEGO z intuicyjnym środowiskiem programowania opartym na blokach sprawia, że interaktywne i kreatywne uczenie się jest łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Uczniowie mogą zobaczyć swoje konstrukcje w akcji oraz przetestować je i udoskonalić swoje umiejętności wyciągania wniosków i rozwiązywania problemów.

    • #SuperKoderzy
     • #SuperKoderzy

      Szkoła Podstawowa nr 1 z Wałcz, czyli nasza Kornelówka, rozpocznie zajęcia w Programie #SuperKoderzy od nowego roku szkolnego, jako jedna ze 140 szkół, które zwyciężyły w tegorocznej rekrutacji do Programu Fundacji Orange.

      #SuperKoderzy uczą się grać na bananach, programować stację pogodową, tworzyć interaktywne multimedialne reportaże, a nawet własne strony internetowe czy gry dla robotów. 

      O tym, jak radzą sobie #SuperKoderzy ze Szkoły nr 1, będziemy informować w nowym roku szkolnym!

    • Dzień Dziecka dla przyszłych pierwszoklasistów
     • Dzień Dziecka dla przyszłych pierwszoklasistów

      31 maja z okazji Dnia Dziecka gościliśmy w Kornelówce przyszłych uczniów klas pierwszych. Podczas spotkania pierwszoklasiści mieli okazję poznać swoje przyszłe wychowawczynie i innych nauczycieli oraz zwiedzili szkołę. Na dzieci czekało mnóstwo atrakcji, m.in. : zabawa detektywistyczna, zawody sportowe, kolorowe tatuaże i warkoczyki, malowanie twarzy, gra w szachy, robienie spersonalizowanych przypinek oraz sesja zdjęciowa w fotobudce. Ponadto, na naszych gości czekała masa smakołyków: popcorn, wata cukrowa i przepyszne gofry. Zabawom i śmiechom nie było końca!

    • Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu "Orzeł Języka Angielskiego"
     • Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu "Orzeł Języka Angielskiego"

      Na 60 uczniów z naszej szkoły biorących udział w Ogólnopolskim Konkursie z Języka Angielskiego, mamy 13 laureatów:

      1.Jan Pachciarz 2b - V miejsce w kraju

      2.Nikodem Stępień 2b - VIII miejsce w kraju

      3.Damian Zaleski 3a -  VI miejsce w kraju

      4.Jan Antoniak 5a -  V miejsce w kraju

      5.Patryk Flakiewicz 5a - VI miejsce w kraju

      6.Amelia Dolecka 5a -  VII miejsce w kraju

      7.Hubert Ptaszyński 6d - IV miejsce w kraju

      8.Borys Dominiak 6c - VIII miejsce w kraju

      9.Gabriela Andrzejak 7b - VIII miejsce w kraju

      10.Daria Pierzyńska 7a - VIII miejsce w kraju

      11.Aleksandra Niewulska 8b - VII miejsce w kraju

      12.Oskar Biesiada 8b - VIII miejsce w kraju

      13.Adam Kawczyński 8a - VIII miejsce w kraju

      Dla wszystkich biorących udział gratulacje i życzymy dalszych sukcesów.

       

    • Wyniki wojewódzkiego konkursu plastycznego „LAS”
     • Wyniki wojewódzkiego konkursu plastycznego „LAS”

      W ramach cyklicznego projektu Leon Wyczółkowski inspiruje, któremu patronują Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Wojewoda Kujawsko-Pomorski, Prezydent Bydgoszczy oraz Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty, Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych organizuje co roku dwa konkursy dedykowane uczniom najstarszych klas szkoły podstawowej:

      1. Konkurs plastyczny, którego temat jest inspirowany twórczością Leona Wyczółkowskiego.
      2. Konkurs teoretyczny z historii sztuki sprawdzający wiedzę o twórczości i biografii tego artysty – patrona naszej Szkoły.

      Na konkurs plastyczny wpłynęło ok.180 prac. Komisja konkursowa w dniu 14 maja przyznała w kategorii pierwszej wyróżnienie naszej uczennicy Małgorzacie Kur.

    • Egzamin ósmoklasisty 2021
     • Egzamin ósmoklasisty 2021

      We wtorek, 25 maja odbył się egzamin ósmoklasisty 2021. Trzydniowy sprawdzian uczniów ostatnich klas szkół podstawowych rozpoczął się egzaminem z języka polskiego.

      Ósmoklasiści zakończyli już pisanie testu z j.polskiego. Życzymy im jak najlepszych wyników. Pojawiają się też pierwsze pytania, tematy i opinie dotyczące tego czy sprawdzian z polskiego był trudny. Według Kornelowców sprawdzian nie był trudny. Tematem rozprawki był "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza. 

    • Finał XII Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Religijnej KOSZALIN
     • Finał XII Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Religijnej KOSZALIN

      19 maja 2021 r. przeprowadzony został w Koszalinie finał XII Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Religijnej dla uczniów szkół podstawowych diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Organizatorem konkursu był Wydział Katechetyczny Kurii Biskupiej w Koszalinie przy współpracy Centrum Edukacji Nauczycieli w Koszalinie.

      Naszą szkołę reprezentowali:

      W kategorii klas I-V 

      Lena Dłużniewska kl. V a

      Jan Kowalski kl. III b

      Wiktor Łoboda kl. IV a

      W kategorii klas VI-VIII 

      Maja Brożek

      Jan Ostrowski

       

      LAUREATEM XII Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Religijnej dla uczniów szkół podstawowych diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej został WIKTOR ŁOBODA.

      Pozostali uczniowie otrzymali tytuł FINALISTY XII Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Religijnej dla uczniów szkół podstawowych diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

      Wszystkim uczniom Kornelówki GRATULUJEMY uzyskanych wyników ;o)

    • Nauka z LEGO w kl. III a
     • Nauka z LEGO w kl. III a

      17 maja 2021 klasa III a uczestniczyła w twórczych zajęciach, które odbyły się w Lokalnym Centrum Nauki "Metalowe inspiracje" w Wałczu.  Nauka z zestawami LEGO Education, dzięki którym najmłodsi uczą się programowania i robotyki.  Dzieci rozwijają zdolności poznawcze, manualne i zaczynają rozumieć otaczającą je rzeczywistość. Zajęcia wpływają korzystnie na koordynację wzrokowo-ruchową, rozwijają wyobraźnię i rozbudzają ciekawość.

      Podczas zajęć dzieci przy pomocy instruktora  na podstawie tematycznie wybranych kart inspiracji budują zadane obiekty, nazywają je i uczą się opowiadać o nich. Kolejne spotkania to coraz bardziej złożone ćwiczenia, nauka programowania i robotyki. Forma zajęć przypomina podróż przez kolejne fascynujące światy pełne kolorów i nowych wrażeń. Oparte na prostych dialogach i czynnościach zabawy w naturalny sposób przyspieszają rozwój dziecka.

      LEGO Education, motywują uczniów do współpracy, konstruowania, rozwiązywania problemów i odkrywania, a jednocześnie pogłębiają naukę STEAM i rozwijają umiejętności XXI wieku.  Połączenie klocków LEGO z intuicyjnym środowiskiem programowania opartym na blokach sprawia, że interaktywne i kreatywne uczenie się jest łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Uczniowie mogą zobaczyć swoje konstrukcje w akcji oraz przetestować je i udoskonalić swoje umiejętności wyciągania wniosków i rozwiązywania problemów.

    • Wizyta w Lokalnym Centrum Nauki "Metalowe Inspiracje"
     • Wizyta w Lokalnym Centrum Nauki "Metalowe Inspiracje"

      Klasa 6a z Kornelówki w Wałczu spędziła atrakcyjny dzień w Lokalnym Centrum Nauki "Metalowe Inspiracje". Dzieci zwiedzały znajdujące się tam pracownie edukacyjne i uczestniczyły w zajęciach w pracowni Lego. Uczniowie zapoznawali się z zestawem Lego Spike i zbudowali swoje pierwsze roboty. Na koniec urządzili wyścigi robotów-skoczków. Emocje były ogromne .

      Wyszli zadowoleni, pełni nowych inspiracji, zachwyceni i zaciekawieni nowoczesnymi technologiami. Wycieczkę postanowili zakończyć miłym akcentem i poszli wspólnie na lody.

      Podziękowania dla Metalowych Inspiracji od wszystkich dzieciaków ;o)

    • Wyniki XXI Wiosennego Festiwalu Piosenki
     • Wyniki XXI Wiosennego Festiwalu Piosenki

          W naszej Kornelówce, jak co roku wiosną, odbył się XXI Wiosenny Festiwal Piosenki pod hasłem ,,Co nam w duszy gra” – w tym roku ze względu na sytuację epidemiczną festiwal zorganizowano w formie online. Zadaniem uczestnika było nagranie jednego utworu i przesłanie go na adres podany w regulaminie. Konkurs podzielony był na poszczególne kategorie: klasy I- III, IV- VI, VII- VIII. Ogółem w XXI Wiosennym Festiwalu Piosenki pod hasłem „Co nam w duszy gra”  online wzięło udział 30 uczestników. Uczestnicy festiwalu zaprezentowali swoje występy na bardzo wysokim poziomie.

      Dziękujemy serdecznie wszystkim wykonawcom, ich rodzicom oraz wychowawcom za zaangażowanie. Cieszymy się bardzo, że pomimo pandemii festiwal mógł się odbyć w formie online.

           Kochani Wasze nagrania były bardzo ciekawe. Niektórzy uczestnicy śpiewali  a apella, inni grali na instrumentach.  Poza konkursem wystąpił Kornel Fiałkowski z klasy 5a ze swoją mamą w utworze pt. „Wiosna” - zespołu SKALDOWIE.  Gratulujemy poczucia humoru i pomysłowości.

            Uczniowie, pamiętajcie, że przy doborze utworu należy zwracać  uwagę na to, czy jest on dostosowany do Waszych możliwości wokalnych i zgodny z waszą tonacją.  Należy tu dodać, że zgodnie z regulaminem, piosenki, które były śpiewane do linii melodycznej z wokalem (oryginał) musiały zostać zdyskwalifikowane.

      Jest nam bardzo miło, że nasz festiwal wzbudził tak ogromne zainteresowanie. Podbudowani wysokim poziomem uczestników Jury Festiwalu w składzie:

      - Przewodniczący:  p. dyr. Ewa Hołowska – Kędzierska

      - Członkowie: p. Beata Patrzek,  p. Małgorzata Kozak, p. Karol Solarski

      zdecydowało o przyznaniu następujących miejsc:

      KLASY I - III

      I m.  -  Róża Prendecka   - kl. .3b

      II m. – Zosia Serkiewicz   - kl. 2a

      II m. – Dominik Solarski    -kl.  3a

      III m. -  Antonina Obiegałko – kl. 1b

      KLASY IV-VI

      I m. – Melania Gnych  - kl. 5a

      II m. – Wiktoria Lorek  - kl. 6c

      Wyróżnienie -  Julia Woźniak - kl. 4a

      KLASY VII-VIII

      I m.  - Maria Szczepaniak - kl. 7b

      II m. - Maja Brożek - kl. 7d

      III m. - Aleksandra Piasecka - kl. 7b

      Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za nadsyłanie swoich nagrań. Laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

    • Dzień Ziemi u przedszkolaków z Kornelówki
     • Dzień Ziemi u przedszkolaków z Kornelówki

      22 kwietnia świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Przedszkolaki poznały różne ciekawostki o naszej planecie. Wiedzą, którą w kolejności od Słońca jest Ziemia, znają jej naturalnego satelitę. Nawet najmłodsi w grupie przedszkolnej wymienią, co szkodzi naszemu środowisku oraz co zrobić, by Ziemia nie cierpiała z powodu działań człowieka. Co zastosować i wprowadzić do użytku by życie na naszej planecie trwało jak najdłużej. Segregacja śmieci nie sprawia przedszkolakom żadnego problemu. Rozszyfrują kolory koszy i dopasują do nich różne odpady. A trudne słowo „recykling” to żadna tajemnica. Razem z ZoZi zaśpiewają i potwierdzą, że „Świat jest w naszych rękach”. A jak wygląda Ziemia z rakiety kosmicznej? Przedszkolaki już wiedzą i przedstawiają swoje prace.

    • Wałcz rozkwitł na żółto - Pola Nadziei
     • Wałcz rozkwitł na żółto - Pola Nadziei

      Pola Nadziei  to coroczna ogólnopolska kampania, której celem jest pozyskanie funduszy na rzecz opieki hospitalizacyjnej i paliatywnej osób ciężko chorych i ich rodzin, szerzenie idei hospicyjnej oraz uwrażliwienie dzieci, młodzieży i dorosłych na potrzeby osób cierpiących.

      Każdy ofiarodawca w ramach podziękowania otrzymywał żonkila, który jest symbolem nadziei i przypomina o ludziach cierpiących, nieuleczalnie chorych, którzy potrzebują naszej pomocy i opieki w ostatnim, trudnym dla nich okresie życia. Poprzez swą łagodność i delikatność uświadamia wyższe cele istnienia, oznaczając kruchość ludzkiej egzystencji.

      Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas 18 kwietnia 2021r. kwestowali w ramach akcji „Pola Nadziei” na rzecz nieuleczalnie chorych przebywających w hospicjum im. Bpa Czesława Domina w Darłowie.

      W ramach przeprowadzonej akcji udało się zebrać kwotę: 817,26

      Za złożone ofiary składamy serdeczne Bóg zapłać

    • Uwaga!
     • Uwaga!

      22 kwietnia 2021 roku (w czwartek) o godzinie 9.00 zostanie przeprowadzony w naszej szkole konkurs Kangur. Wszyscy uczestnicy konkursu proszeni są o przybycie do szkoły o 8.45 zachowując wszystkie obowiązujące zasady bezpieczeństwa (maseczka, zachowana odległość, własny ołówek).

      Konkurs odbędzie się w dwóch salach 24 oraz 23.

      Proszę przynieść ze sobą podpisane przez opiekuna/rodzica oświadczenie o zgodzie na udział w konkursie, którą szkolny koordynator przesłał w wiadomości.

      Trzymamy za Was kciuki.

    • MAGICZNY DYWAN
     • MAGICZNY DYWAN

      Magiczny Dywan, to innowacyjna, interaktywna pomoc dydaktyczna do ćwiczeń, gier i zabaw ruchowych.

      Ta pomoc jest już w naszej szkole! 

      Obraz wyświetlany na podłogę tworzy wirtualny „magiczny dywan”, na którym uczniowie mogą przeżywać wspaniałe przygody, począwszy od gier i zabaw ruchowych, po edukację poznawczą ze wszystkich dziedzin wiedzy. Magiczny Dywan wraz ze swoimi animacjami przyciąga, co widać już po pierwszych zajęciach, w których uczestniczyły dzieci przebywające na świetlicy. Interaktywna podłoga służy zarówno zabawie, jak i rehabilitacji poprzez ruch. Duża różnorodność gier sprawia, że każde dziecko znajdzie tu swoją ulubioną zabawę. Nauczyciele w zajęciach dydaktycznych będą mogli wykorzystać programy, które skutecznie rozwijają u uczniów motorykę, koordynację wzrokowo-ruchową, spostrzegawczość i szybkość reakcji, a jednocześnie w atrakcyjny sposób przekazują wiedzę, ćwiczą pamięć i uczą.

      Mamy nadzieję, że nasi uczniowie polubią zajęcia na Magicznym Dywanie.

    • Konkurs Recytatorski
     • Konkurs Recytatorski

      19 marca odbył się w naszej szkole Konkurs Recytatorski pt. ,,Jedno jest pewne na tym świecie,...że nadejdą nowe wiosny".

      W konkursie wzięli udział uczniowie klas pierwszych,drugich i trzecich. Wszystkie dzieci przygotowały piękne interpretacje wierszy o tematyce wiosennej. Wśród uczestników tej kategorii wiekowej jury wyłoniło zwycięzców.

      1.miejsce - Karina Czerwińska - klasa 1b

      2.miejsce - Róża Prendecka - klasa 3b

      3.miejsce - Barbara Gorący - klasa 3b

      Wszyscy uczestnicy konkursu zostali wyróżnieni i otrzymali piękne pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki.Zwycięzcy zostali nagrodzeni okolicznościowymi statuetkami oraz upominkami. Gratulujemy!🙂

    • Wyniki wojewódzkich konkursów przedmiotowych
     • Wyniki wojewódzkich konkursów przedmiotowych

      Z radością pragniemy poinformować o ogromnych sukcesach naszych uczniów w wojewódzkich konkursach przedmiotowych. W roku szkolnym 2020/2021 mamy aż 3 laureatów i 7 finalistów.

      Laureaci konkursów

      1. Natalia Rylska – laureatka Wojewódzkiego Konkursu z Języka Niemieckiego dla Uczniów Szkół Podstawowych
      2. Matylda Wyrzykowska – laureatka Wojewódzkiego Konkursu  Biologicznego dla Uczniów Szkół Podstawowych
      3. Dominik Kurzak – laureat  Wojewódzkiego Konkursu z Języka Angielskiego dla Uczniów Szkół Podstawowych

      Finaliści konkursów

      1. Vera Kijak- finalistka Wojewódzkiego Konkursu z Języka Angielskiego dla Uczniów Szkół Podstawowych

       

      2. Aleksandra Niewulska- finalistka Wojewódzkiego Konkursu z Języka Angielskiego dla Uczniów Szkół Podstawowych

       

      3. Aureliusz Klim- finalista Wojewódzkiego Konkursu z Języka Polskiego dla Uczniów Szkół Podstawowych

       

      4. Aleksandra Niewulska- finalistka Wojewódzkiego Konkursu z Biologii dla Uczniów Szkół Podstawowych

       

      5. Zuzanna Michalska – finalistka WojewódzkiegoKonkursu  Chemicznego dla Uczniów Szkół Podstawowych

       

      6. Matylda Wyrzykowska – finalistka Wojewódzkiego Konkursu  Matematycznego dla Uczniów Szkół Podstawowych

       

      7. Miłosz Krzyżewski – finalista Wojewódzkiego Konkursu  Geograficznego dla Uczniów Szkół Podstawowych

      Gratulujemy Wszystkim laureatom i finalistom, życzymy dalszych sukcesów ;0)

    • Konkurs na najpiękniejszą PALMĘ WIELKANOCNĄ
     • Konkurs na najpiękniejszą PALMĘ WIELKANOCNĄ

      KONKURS NA PALMĘ WIELKANOCNĄ ROZSTRZYGNIĘTY

      KATEGORIA: PALMA NAJWYŻSZA

      I m. Julia Dąbrowska

      II m. Erwin Kulczyk

      III m. Julia Frańczak

      KATEGORIA: PALMA NAJPIĘKNIEJSZA

      I m. Jakub Gudański

      II m. Przemysław Kaziukajtis

      III m. Magda Graczyk

      KATEGORIA: PALMA NAJCIEKAWSZA

      I m. Stanisław Stachowiak

      II m. Oliwia Łobko

      III m. Julia Graczyk

      Wyróżnienie: Kacper Stenka

      Gratulujemy wszystkim uczestnikom – każda palma zasługuje na nagrodę.

      Regulamin szkolnego konkursu Palma Wielkanocna 

      Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa nr 1 im. Kornela Makuszyńskiego w Wałczu.

      1. Cele konkursu:

      - popularyzowanie oraz kultywowanie tradycji i zwyczajów wielkanocnych związanych z Niedzielą Palmową oraz Wielkanocą;

      - pogłębienie wiedzy na temat symboliki i znaczenia palmy w obrzędowości ludowej;

      - rozbudzanie inwencji twórczej dzieci i młodzieży;

      - przekaz wartości i tradycji ludowej;

      - integracja społeczności lokalnej;

      - promocja dorobku kulturowego.

      2. Zadanie konkursowe:

      Uczestnicy konkursu mają za zadanie wykonać palmy wielkanocne.Technika wykonania: materiały naturalne i tradycyjne formy zdobnicze:żarnowiec, bukszpan, ostrokrzew, jałowiec, tuja, cis, bazie, gałązki leszczyny, barwinek, borowina, suche kwiaty, zboże, trawy, drewno, pióra, wydmuszki, krepa, wstążki, bibuła, papier, włóczka, itp.Ograniczać Was może jedynie wyobraźnia. Liczymy na Waszą kreatywność.

      3. Warunki konkursu 

      Konkurs ma charakter otwarty. Mogą w nim uczestniczyć wszyscy uczniowie naszej szkoły wraz ze swoimi rodzinami.

      4. Konkurs zostanie przeprowadzony w następujących kategoriach:

      - Na najpiękniejszą Palmę Wielkanocną;

      - Na największą Palmę Wielkanocną;

      - Na oryginalną Palmę Wielkanocną.

      5. Wykonane prace należy sfotografować wraz z ich autorem i przesłać na adres e-mail: b.patrzek@kornelowka.com lub a.ogonowska@kornelowka.com

      Wpisując w temacie: Konkurs na Palmę Wielkanocną

      W treści wiadomości należy podać autora pracy i klasę.

      Termin nadsyłania prac: od 1.03.2021r. (PONIEDZIAŁEK) do 24.03.2021r. (ŚRODA)

      6. Rozstrzygnięcie konkursu:

      Wyniki zostaną ogłoszone w dniu 26. 03. 2021r. (piątek) na stronie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Kornela Makuszyńskiego w Wałczu.

      Uczestnicy konkursu otrzymają dyplomy za udział, a zwycięzcy również nagrody

      Zachęcamy do udziału w konkursie

      Pozdrawiamy serdecznie

      Beata Patrzek i Anna Ogonowska

    • Wiosna, wiosna...
     • Wiosna, wiosna...

      Owies w doniczce to jedna z najpopularniejszych ozdób wielkanocnego stołu. Symbolizuje nadchodzące święta oraz ... wiosnę! Nasze kochane przedszkolaki wysiały nasiona i przez najbliższe dni będą doglądały i pielęgnowały swoje roślinki. 

    • Nadchodzi wiosna...
     • Nadchodzi wiosna...

      Dzisiaj rano niespodzianie zapukała do mych drzwi

      Wcześniej niż oczekiwałem przyszły te cieplejsze dni

      Zdjąłem z niej zmoknięte palto, posadziłem vis a vis

      Zapachniało, zajaśniało wiosna, ach to ty

      Wiosna, wiosna, wiosna, ach to Ty...

    • European Country Research Project
     • European Country Research Project

      W klasie dwujęzycznej 7b uczniowie zrealizowali  Projekt edukacyjny z geografii i historii. Zadaniem każdego ucznia było zbadanie jednego z 24 możliwych do wyboru krajów europejskich pod kątem podanych kryteriów. Obszarami  badawczymi były: ukształtowanie powierzchni, klimat, ludność, ważne wydarzenia historyczne,  tradycje ludowe czy znane miejsca turystyczne. Na koniec  każdy musiał przedstawić wyniki – oczywiście w języku angielskim. Tradycyjnie klasa spisała się na medal, a zdobyte umiejętności nie raz jeszcze wykorzysta na lekcjach nie tylko w szkole podstawowej.

    • KANGUR
     • KANGUR

      Szanowni uczniowie, informujemy, że termin przeprowadzenia Konkursu został przesunięty na 22 kwietnia. Ufamy, że uda się utrzymać formę stacjonarną.

      Szkolny koordynator

    • What is the time?
     • What is the time?

      What is the time? W 3b uczymy się podawać czas w języku angielskim⌚️

      W sali językowej klasa 3b świetnie się bawi. Na zajęciach z języka angielskiego uczymy się opisywać godziny po angielsku. Poprzez zadania interaktywne łatwiej jest zapamiętać ponieważ naukę łączymy z zabawą.

    • Gry stolikowe w kl. III a
     • Gry stolikowe w kl. III a

      Ta forma stanowi dla dzieci miłą odmianę od  zajęć lekcyjnych. Korzyści płynące ze spędzania czasu na rozrywce „bez prądu”, z dala od telefonów i tabletów, można mnożyć bez końca. Uczniowie bawią się jednocześnie ćwicząc koncentrację i przyswajając „przemyconą” w grach wiedzę. Gry sprzyjają również zdrowym zachowaniom w grupie – dzieci uczą się rywalizacji i przestrzegania zasad. Zabawy nic nie jest w stanie zastąpić ani wyręczyć. Jest ona bowiem dopełnieniem życia, a nawet samym życiem, które bez zabawy stałoby się niepełne, ubogie i nieciekawe.

    • Matematyka królową nauk
     • Matematyka królową nauk

               Uczniowie z klasy III b, dla których matematyka to świetna zabawa- uczestniczą w dodatkowych zajęciach usprawniających umiejętności matematyczne i logiczne. Wychowawczyni klasy – Pani Edyta Jasińska, przybliża dzieciom w jak najbardziej przyjaznej formie m.in. tabliczkę mnożenia, zasady kolejności wykonywania działań matematycznych.

      To jedna z kolejnych społecznych inicjatyw nauczycieli Kornelówki, która ma minimalizować skutki długotrwałej edukacji zdalnej.

    • ,,Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”
     • ,,Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”

      Od września w szkole działa koła literackie, które skupia uczniów klas młodszych. Zajęcia mają na celu rozbudzenie świadomości literackiej i twórczej młodych czytelników. Każde spotkanie to magiczne wydarzenie, które różni się od zwykłych zajęć popołudniowych.  Każdorazowo rozpoczynają od stworzenia właściwego klimatu, więc jest i gorąca herbatka oraz coś słodkiego, by nie brakło uczniom energii i pomysłowości. Dzieci nie tylko czytają nowe utwory, o których wspólnie dyskutują, ale również sami mierzą się z trudną sztuką pisarską.

      W lutym, po powrocie dzieci do szkoły, młodzi literaci pod czujnym okiem polonistki Karoliny Adamkiewicz rozpoczęli cykl zajęć „Moja walizka uczuć i emocji 2020” , które mają pomóc uczniom wyrazić uczucia oraz emocje związane z tym trudnym dla każdego rokiem za pomocą różnych tekstów kultury. Najpierw powstaną opowiadania, a następnie wiersze, związane ściśle z uczuciami uczniów, które towarzyszyły  im w minionym roku.

      Zajęcia literackie to nie tylko poszerzanie horyzontów uczniów na literaturę, to także kształtowanie wrażliwości, tak ważnej dla każdego człowieka.

      Cytując za polską noblistką Wisławą Szymborską ,,Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”, można powiedzieć, że w Kornelówce mamy zaczytane zabawy.

    • WYŚLIJ PĄCZKA DO AFRYKI 2021
     • WYŚLIJ PĄCZKA DO AFRYKI 2021

      Kochani zbliża się tłusty czwartek.

      Pomimo pandemii zachęcam do udziału w akcji, tym razem w formie on-line!

      https://paczek.kapucyni.pl/images/web/do_pobrania_2021/wyslij_paczka_do_afryki_2021.mp4

      Ale wierzę, że i tym razem nie zawiedziecie i pomożecie!

      Misjonarze kapucyni w Republice Środkowoafrykańskiej i Czadzie zapraszają cię do wzięcia udziału w akcji "Wyślij pączka do Afryki 2021”. Polega ona na tym, że kupujemy jednego lub kilka pączków mniej, a zaoszczędzone pieniądze możemy przesłać do Afryki.

      Misjonarze zamienią je na:

        - posiłki dla osieroconych dzieci,

        - opiekę medyczną i leki,

        - edukację dla dzieci z buszu

        - czystą wodę z nowych studni.

      Wpłat można dokonywać: przez stronę http://www.xn--pczek-3wa.kapucyni.pl/; bezpośrednio na konto Fundacji Kapucyni i Misje numer 26 1240 4533 1111 0010 5274 9794 z tytułem przelewu: Darowizna na akcję "Pączek dla Afryki”.

      Pomożecie, bo możecie!

       

    • Kornelówka razem z UNICEF świętuje Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
     • Kornelówka razem z UNICEF świętuje Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

      Dzieci, Rodzice, Nauczyciele – cała społeczność Szkoły Podstawowej nr 1w Wałczu brała udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka wspólnie z UNICEF. To szczególny czas, w którym oczy wszystkich skierowane są na dzieci i ich prawa.

      Najważniejszym dokumentem dotyczącym praw dziecka jest Konwencja o prawach dziecka uchwalona w 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych
      i ratyfikowana przez Polskę w 1991 roku.

      Polska może poszczycić się bogatą tradycją związaną z promowaniem praw dziecka, począwszy od postaci Janusza Korczaka, cenionego na świecie działacza na rzecz godnego traktowania dzieci, po Ludwika Rajchmana, pomysłodawcę stworzenia międzynarodowej organizacji działającej na rzecz dzieci - UNICEF. Polska była również inicjatorem powstania Konwencji o prawach dziecka, gdyż przedłożyła Komisji Praw Człowieka ONZ jej pierwszy projekt. O tym, jak ważne są w naszym kraju prawa dziecka świadczy również fakt, iż zostały one uwzględnione w Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej.

      Rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka to radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem. To wspaniała okazja, aby przypomnieć wszystkim, czym są prawa dziecka i że obowiązkiem nas wszystkich jest ich respektowanie. To także okazja, aby zwrócić uwagę społeczeństwa na trudną sytuację dzieci w różnych zakątkach świata, gdzie prawa są drastycznie łamane, bądź nie są przestrzegane.

      Ten rok szkolny jest szczególny. Sytuacja epidemiczna w kraju i na świecie, a także wyzwania wynikające z procesu edukacji zdalnej, uniemożliwiają zorganizowanie uroczystych obchodów rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jednak uczniowie i nauczyciele Kornelówki nie zapomnieli o tym dniu. Podczas trwającej kilka tygodni akcji pod patronatem UNICEF, realizowali szereg aktywności on-line, które miały zwrócić uwagę odbiorców na prawa dzieci, zwłaszcza tych w Jemenie – kraju, w którym od lat trwa największy kryzys humanitarny XXI wieku. Zrealizowano zajęcia związane z akcją pomocową na rzecz dzieci w Jemenie zaproponowane przez UNICEF „Wspólna podróż po Jemenie” - przybliżające trudną sytuację dzieci w tym kraju oraz „Lepszy świat dla dzieci w Jemenie” - tworzenie prac plastycznych/graficznych, obrazujących wizję lepszego świata dla dzieci w tym kraju.

      Udział w akcji pokazał, że prawa wszystkich dzieci są ważne i że każdy z nas może zaangażować się w akcję pomocową na rzecz dzieci w Jemenie

    • XII Diecezjalny Konkurs Wiedzy Religijnej
     • XII Diecezjalny Konkurs Wiedzy Religijnej

      27 stycznia 2021 roku odbył się etap szkolny XII Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Religijnej. W konkursie wzięło udział  14 uczniów w dwóch kategoriach wiekowych klas I – V i VI – VII.

      Naszą szkołę podczas etapu rejonowego, który odbędzie się 10 marca 2021 roku w Pile będą reprezentowali następujący uczniowie:

      Kategoria I uczniowie klas I – V:

      1. Jan Kowalski kl. III b

      2. Lena Dłużniewska kl. V a

      3. Wiktor Łoboda kl. IV a

      Kategoria II uczniów klas VI – VIII:

      1. Aleksandra Wenio kl. VI c

      2. Maja Brożek kl. VII d

      3. Jan Ostrowski  kl. VI b

      Wszyscy uczestnicy  otrzymali nagrody książkowe.

      Zwycięzcom gratulujemy i życzymy sukcesów na kolejnych etapach konkursu.

      Beata Patrzek i Anna Ogonowska

    • PASOWANIE NA CZYTELNIKA
     • PASOWANIE NA CZYTELNIKA

      Po powrocie do szkoły, w drugim semestrze roku szkolnego 2020/2021 uczniowie klas pierwszych i drugich przystąpili do „Pasowania na czytelnika”, z zachowaniem zasad sanitarnych.

      Celem uroczystości było:
      1. Rozbudzanie zainteresowań czytelniczych wśród dzieci.
      2. Utrwalenie pojęć: biblioteka, bibliotekarka, księgarnia,.
      3. Zwrócenie uwagi na konieczność szanowania książek.
      4. Zachęcanie do wypożyczania książek.

      1. Powitanie.

      Dzień ten w sercach Wam zostanie,
      bo dziś będzie pasowanie.
      Witamy wszystkich gości
      na naszej uroczystości.

      2. Rozwiązanie zagadek.

      Na początek zagadka.
      Dziesięć liter ma to słowo,
      a na końcu jest w nim „teka”.
      Książki tam na was czekają,
      to miejsce to... (biblioteka).

      Kto ma na półkach
      książek bez liku?
      I dba o książki
      i czytelników? (bibliotekarz)

      Sklep, w którym na ladzie,
      sprzedawczyni kładzie:
      coś, co jest smutne albo zabawne,
      coś, co jest w twardy karton oprawne,
      coś, co barwami oko ucieszy,
      czegoś nauczy albo rozśmieszy? (księgarnia)


      3. Rozmowa na temat książek, ich autorów.


      4. Słuchanie wiersza J. Huszczy pt. „Skarga książki”.
      Książka:

      Jestem książką z dużej szafy.
      Wszyscy mówią, żem ciekawa,
      więc mnie ciągle ktoś pożycza,
      lecz nie cieszy mnie ta sława.
      Miałam papier bielusieńki,
      ślady na nim Florka ręki.
      Pozaginał Jaś mi rogi,
      Julek na mnie kładł pierogi.
      Krzyś, ze swym zwyczajem zgodnie,
      trzymał mnie aż trzy tygodnie.
      Narysował na okładce
      Staś diabełka, małpkę w klatce.
      Anka, Władka siostra mała,
      ta mi kartki wyrywała.
      Cóż mi z tego, żem ciekawa,
      dłużej żyć tak nie potrafię.
      Nie będziecie mnie szanować,
      to się zamknę na klucz w szafie!

      A przecież, drodzy przyjaciele, do szczęścia trzeba nam niewiele:

      jakaś półeczka czy szuflada świetnie się dla nas właśnie nada.

      Kącik bezpieczny, czysty suchy, by nie dosięgły nas maluchy…


      5. Ruchowa interpretacja wiersza „Książeczka” K. Pac – Gajewskiej.

      W książeczce płynie rzeczka, (wykonanie rękami ruchu fal)
      w książeczce szumi las. (naśladowanie kołyszących się drzew)
      W prześlicznych tych książeczkach
      tysiące przygód masz. (naśladowanie oglądania książki)
      Książeczka cię powiedzie (marsz)
      na strome szczyty skał, (składanie rąk nad głową)
      z niej możesz się dowiedzieć,
      gdzie niedźwiedź zimą spał. (ułożenie głowy na rękach, jak do snu)
      Jak świerszczyk grał na skrzypcach, (naśladowanie gry na skrzypcach)
      jak morzem płynął śledź, (wysunięcie rąk do przodu)
      i co robiła Wikcia, (wzruszenie ramion)
      by same piątki mieć. (pokazanie całej dłoni)
      Lecz chroń i szanuj książki (grożenie palcem)
      i kartek nie drzyj też,
      wpierw dobrze umyj rączki, (naśladowanie mycia rąk)
      a potem książki bierz. (ruch rozkładania książki)

      6. Wysłuchanie „Prośby książki”.

      Książka:

      • Nie pisz i nie rysuj tuszem na mych kartkach, bowiem wkrótce będę prawie nic niewarta.
      • Nie zaginaj rogów, używaj zakładki, na półce mnie stawiaj, dbaj o me okładki.
      • Gdy się ze starości zacznę rozlatywać, spróbuj mnie naprawić, posklejać, pozszywać.
      • Nie czytaj, gdy jadasz, nie brudź mnie rękami, to ci będę służyć całymi latami.

      7. Złożenie „Przyrzeczenia małego czytelnika”.
      Obietnica

      My uczniowie pierwszej (drugiej) klasy,
      tobie książko przyrzekamy,
      że szanować cię będziemy,
      krzywdy zrobić ci nie damy.
      Obowiązków czytelnika
      przestrzegać będziemy pilnie
      i z twych rad, z twych mądrości
      korzystać od dziś usilnie!
      Przyrzekamy!

      8. Pasowanie dzieci na czytelników.

       Pani bibliotekarka wręcza pamiątkowy dyplom, regulamin biblioteki, zagadki oraz zakładki do książki.

      9. Indywidualne wypożyczanie książki w bibliotece szkolnej.

      Terminarz uroczystości:

      21.01.- klasa II A, wych. p. Agnieszka Pająk i p. Agnieszka Ostrowska,

      23 uczniów/czytelników wypożyczyło książkę: „Zaczarowana zagroda”; autor: Alina i Czesław Centkiewiczowie.

      26.01.-klasa I A, wych. p. Anna Gudwiłowicz-Pomarańska

       ( w zastępstwie p. Brygida Lechojda),

      22 uczniów/czytelników wypożyczyło książkę: „Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?”; autor: Leszek Kołakowski.

      27.01.-klasa II B, wych. p. Małgorzata Kozak,

      25 uczniów/czytelników wypożyczyło książkę: „Asiunia”;

      autor: Joanna Papuzińska.

      28.01.-klasa I B, wych. p. Brygida Lechojda i p. Agnieszka Goszczyńska,

      22 uczniów/czytelników wypożyczyło książkę: „Jak Wojtek został strażakiem?”; autor: Czesław Janczarski.

      Wszystkim nowo przyjętym Czytelnikom szkolnej biblioteki, ich Wychowawcom i Rodzicom gratuluję i życzę wielu niesamowitych wrażeń i radości z „podróży” w nieznane tajniki książek.

                                                       Bibliotekarka: Sławomira Kowalczuk

      „Dom, w którym jest książka, jest przybytkiem słońca.”

      Kornel Makuszyński

    • DZIEŃ BABCI I DZIADKA W KL. IIIA
     • DZIEŃ BABCI I DZIADKA W KL. IIIA

      Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, są takie dwa dni, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu, to święto naszych kochanych babć i dziadków.

      To czas, gdy wnuczęta mogą okazać swój szacunek. Laurka, ręcznie zrobiony upominek, piosenka, wierszyk- na tę okazję każdy prezent jest dobry. Ważne, żeby był to prezent od serca, bo takie najbardziej cenią sobie Babcie i Dziadkowie. 

    • NASZE WIEŃCE ADWENTOWE
     • NASZE WIEŃCE ADWENTOWE

      Wieniec adwentowy jest pierwszą oznaką nadchodzących Świąt i często pierwszą świąteczną ozdobą, jaka gości w naszych domach. Tradycyjny wieniec adwentowy przygotowuje się 4 tygodnie przed Bożym Narodzeniem. Z tej okazji zapraszamy do obejrzenia prac uczniów klas I – VI, które mogą stać się inspiracją do zrobienia takiego adwentowego wieńca samodzielnie!

    • KLASA DWUJĘZYCZNA – CZYTAMY KSIĄŻKI W ORYGINALE
     • KLASA DWUJĘZYCZNA – CZYTAMY KSIĄŻKI W ORYGINALE

      W listopadzie klasa  dwujęzyczna 7b zaprezentowała piękne czytanie fragmentów książek Harrego Pottera w oryginale. Uczniowie znakomicie przygotowali się do tego wydarzenia, niektórzy przebrali się za bohaterów tej dobrze znanej historii młodego czarodzieja.

      Okazało się, że czytanie tej książki jest fantastyczną formą nauki języka angielskiego, a czytanie w grupie na lekcji online było doskonałą zabawą.  Książka jest napisana łatwym i przyjemnym językiem, zaprezentowanie umiejętności jej czytania w wersji anglojęzycznej nie sprawiło uczniom żadnych problemów. Przygotowanie się zajęło 7b trochę czasu, ale dzięki temu  klasa przeżyła wspólnie świetną zabawę .

      Nad całością wydarzenia czuwała p. Olesia Kurzak – nauczycielka języka angielskiego i geografii.

    • Narodowe Święto Niepodległości 2020 w naszym przedszkolu
     • Narodowe Święto Niepodległości 2020 w naszym przedszkolu

      Dzień 11 listopada to jedna z najważniejszych dat w historii naszej Ojczyzny.

      Po wieloletniej niewoli Polska odzyskała niepodległość.

      W oddziale przedszkolnym od najmłodszych lat uczymy dzieci patriotyzmu, przywiązania do swojej Ojczyzny, do ziemi rodzinnej, wpajamy szacunek dla polskich symboli: Godło Polski, „Mazurek Dąbrowskiego” – hymn Polski, flaga Polski biało – czerwona. Dlatego też 10 listopada odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Dzieci z oddziału przedszkolnego przygotowywały się  do tego ważnego wydarzenia pod opieką pani Marty  i  pani Aleksandry.  Podczas występu dzieci recytowały wiersz patriotyczny: Katechizm małego Polaka”.

      Odśpiewały hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego” oraz piosenkę: „Jesteśmy Polką i Polakiem”.

      Wszystkie dzieci tego ważnego dnia wyglądały odświętnie i uroczyście, a na ich piersi widniały kotyliony w barwach narodowych.

      Dzień Niepodległości był bardzo radosnym dniem w naszym w oddziale przedszkolnym i mamy nadzieję, że zapadnie on w pamięci naszych „Małych Polaków”.

    • Bajki i baśnie kochają wszyscy
     • Bajki i baśnie kochają wszyscy

      "Musisz pomyśleć o czymś cudownym, a takie myśli uniosą cię same w powietrzu." 

      Piotruś Pan

      " Marzenie jest życzeniem wypowiedzianym przez serce."

      Kopciuszek

      Bajki i baśnie kochają wszyscy - mali i duzi. Opowiadają piękne historie, rozweselają i bawią, ale także wychowują i uczą uniwersalnych wartości moralnych. Dnia 5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Wybrana data nie jest przypadkowa - to dzień urodzin Walta Disney'a.

      W ubiegły czwartek oddział przedszkolny zamienił się w bajkową krainę. Nasze kochane przedszkolaki rozwiązywały zagadki dotyczące bajkowych postaci i układały bajkowe puzzle. Wysłuchały również fragmentów popularnych bajek i baśni oraz zgadywały ich tytuły. Na koniec dzieci obejrzały bajki pt. "Koziołek Matołek" i "Bolek i Lolek" oraz wykonały prace plastyczne. To był dzień pełen wrażeń ! :)

    • Pracujemy w kartach pracy
     • Pracujemy w kartach pracy

      Dzieci z oddziału przedszkolnego na zajęciach w przedszkolu starannie wypełniają karty pracy pod nadzorem nauczycieli. Poznają litery i cyfry, piszą szlaczki litero podobne i  litery,  przygotowują rękę do nauki pisania. Uczą się dzielić wyrazy na sylaby i głoski. próbują czytać pojedyncze wyrazy.  Dzielne przedszkolaki.

    • DZIEŃ DYNI w oddziale przedszkolnym
     • DZIEŃ DYNI w oddziale przedszkolnym

      Dnia 29 i 30 października obchodziliśmy w oddziale przedszkolnym Dzień Dyni. Dzieci poznały wiadomości skąd pochodzi dynia i jakie ma wartości odżywcze. Co można zrobić z dyni i w jaki sposób ją wykorzystać nie tylko w kuchni , w lecznictwie, ale także jako dekorację. Dzieci przeliczały dynie, układały puzzle z dyni i  wykonały pracę plastyczną za pomocą wydzieranki.

      Dzień był ciekawy i pełen wrażeń.

      "Dynie małe, dynie duże,

      dynie w dole, dynie w górze,

      dynie z lewej, dynie z prawej,

      dynie kręcą się w zabawie. "

    • Otrzymaliśmy Europejską Odznakę Jakości eTwinning
     • Otrzymaliśmy Europejską Odznakę Jakości eTwinning

      Z wielka przyjemnością pragnę poinformować, że nasza szkoła otrzymała Europejską Odznakę Jakości eTwinning za wspaniałą pracę w projekcie "In verschiedenen Sprachen". Oznacza to, że praca naszych uczniów i naszej szkoły została oceniona jako reprezentująca najwyższy europejski poziom.W związku z tym, otrzymaliśmy certyfikat a nasz projekt zostanie pokazany wspecjalnym miejscu na Europejskim Portalu: www.etwinning.net.Serdecznie gratuluję tego niezwykłego osiągnięcia moim zeszłorocznym eTwinnerom: Julii Mularczyk, Zuzannie Kozłowskiej, Cezaremu Goszczyńskiemu, Marcie Marcinkowskiej, Kacprowi Kniat, Filipowi Rucińskiemu, Alicji Lipeckiej, Anastazji Bartosik, Patrycji Matuszak, Ignacemu Forysiewiczowi, Agacie Maizner, Blance Daleckiej i Katarzynie Adamskiej.

      Koordynator projektu szkolnego - Daria Piórkowska

    • Zapałka nie ogrzeje
     • Zapałka nie ogrzeje

      Przygotowując się do okresu jesienno – zimowego, który jest najtrudniejszy dla osób bezdomnych, samotnych i ubogich, Caritas organizuje zbiórki środków finansowych na zakup opału dla potrzebujących. Sytuacja wielu rodzin w naszym mieście jest na tyle trudna, że nie wystarcza im środków na zaspokojenie podstawowych potrzeb. W okresie zimowym w wielu domach brakuje także pieniędzy na opał. Przebywanie w niedogrzanych pomieszczeniach przyczynia się do pogorszenia stanu zdrowia, oddziałuje negatywnie na samopoczucie
      i komfort psychiczny.

      Pragniemy uwrażliwić mieszkańców Wałcza na problem biedy oraz wynikających z niej konsekwencji, z którymi borykają się ubodzy z naszego miasta. 18 października wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Kornela Makuszyńskiego kwestowali w parafii św. Mikołaja. Ofiarodawcy za okazane wsparcie finansowe otrzymywali specjalnie wyprodukowane na ten cel symboliczne pudełka
      z zapałkami, opatrzone hasłem i logo Caritas.

      Jeżeli jeszcze nie miałeś okazji wesprzeć akcji „ ZAPAŁKA NIE OGRZEJE” zapraszamy
      31 października ( cmentarz na Dolnym Mieście) i 1 listopada,  będzie prowadzona zbiórka przy kościele św. Mikołaja w Wałczu, po każdej mszy świętej. Czekamy na Ciebie!

      Wolontariusze SKC wraz z opiekunem Anną Ogonowską

    • MIEJSKI TURNIEJ WIEDZY OLIMPIJSKIEJ
     • MIEJSKI TURNIEJ WIEDZY OLIMPIJSKIEJ

        Dnia 15 października 2020r. w Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego nr 1 w Wałczu odbył się Miejski Turniej Wiedzy Olimpijskiej w ramach 56. Centralnych Uroczystości Dnia Olimpijczyka.

      W szranki stanęły drużyny ze wszystkich wałeckich szkół podstawowych. W ramach konkurencji organizatorzy sprawdzali  wiedzę uczniów z zakresu igrzysk olimpijskich starożytnych i nowożytnych. Uczniowie musieli również wykazać się znajomością życiorysów  wałeckich olimpijczyków.

      Konkurs wiedzy został przygotowany przez nauczycieli wychowania fizycznego: Bartosza Pawlika, Karola Symonowicza, za  oprawę muzyczną odpowiedzialny był Karol Solarski wspierany przez zespół wokalny prowadzony przez panią Małgorzatę Kozak, za oprawę taneczną Józef Iwański.

        Jury w składzie: Jolanta Stańczak, Grzegorz Skuza, Czesław Mai i  Roman Kościołowski, po zliczeniu końcowej punktacji wyłoniło zwycięzców.

      I miejsce zajęła drużyna z SP4 w Wałczu

      II miejsce drużyna z SP2  w Wałczu

      III miejsce drużyna z SP1 w Wałczu

       

        Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe znaczki oraz dyplomy, zwycięzcy puchary i drobne upominki: czapeczki, saszetki i kominy sportowe.

    • Rytmika w przedszkolu
     • Rytmika w przedszkolu

      Dzieci podczas zajęć z rytmiki uczą się piosenek o tematyce jesiennej :"Dzięcioł", "Duszki leśne", Zrobimy surówkę", "Gdy na dworze pada deszcz".

      Podczas śpiewu wystukują rytm klaskając, tupiąc, używają instrumentów codziennej zabawy np. klocki do wystukiwania rytmu.

    • Ogólnopolski Dzień Czytania
     • Ogólnopolski Dzień Czytania

      W naszym przedszkolu obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Czytania.

      Do oddziału przedszkolnego zaprosiliśmy chętnych rodziców, aby przeczytali bajkę dla dzieci.

      Rodzice czytali bajkę o Czerwonym Kapturku, Królewnę Śnieżkę oraz wierszyki dla dzieci. Bardzo uważnie słuchały. Po skończonym czytaniu dzieci pięknie odpowiadały na pytania dotyczące tekstu.

    • Obchody 17 września
     • Obchody 17 września

      17 września 2020 roku delegacja Naszej szkoły złożyła kwiaty pod Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Uczciliśmy pamięć ofiar agresji Związku Sowieckiego na Polskę oraz 92 Rocznicę Powstania Zwiazku Sybiraków. 

    • Stypendia 2020
     • Stypendia 2020

         Dnia 18 września w Szkole Podstawowej nr 1 w Wałczu odbyło się uroczyste wręczenie miejskich stypendiów dla uczniów wyróżnionych w nauce i wolontariacie. Burmistrz miasta Wałcz, pan Maciej Żebrowski, wręczając listy gratulacyjne rodzicom zaznaczył, że stypendia są uhonorowaniem ich pracy, wsparcia i siły  włożonej w trud wychowania i rozwijania zainteresowań, zdobytej wiedzy i umiejętności ich dzieci. Uczniom życzył, aby dotychczasowe osiągnięcia były niewyczerpanym źródłem twórczych poszukiwań, aby inspirowały do nowych pomysłów i otwierały drogę do realizacji najbardziej ambitnych planów.

      Uroczystość uświetnił występ szkolnego chóru pod kierunkiem pani Małgorzaty Kozak.

      Lista nagrodzonych uczniów:

      Stypendia naukowe:

      1.      Gabriela Niewulska              

      2.      Adam Kawczyński

      3.      Matylda Wyrzykowska         

      4.      Dominik Kurzak

      5.      Aleksandra Niewulska          

      6.      Ignacy Forysiewicz               

      7.      Cezary Goszczyński              

      8.      Vera Kijak                             

      9.      Sergiusz Jażdżewski             

      10.  Maja Brożek                         

      11.  Gabriela Andrzejak               

      12.  Jan Ostrowski                       

      13.  Przemysław Kaziukajtis

      14.  Oskar Biesiada

      15.  Anastazja Bartosik                

      16.  Daria Pierzyńska                   

      17.  Piotr Ługowski                     

      18.  Jan Antoniak

      19.  Zuzanna Michalska

      20.  Aureliusz Klim                      

      21.  Katarzyna Adamska

       

      Stypendia za działalność społeczną:

      1. Blanka Dalecka                 

      2. Gabriela Wilczyńska         

      3. Zuzanna Stańczyk 

      4. Konrad Szczepanik

      5. Martyna Kowalewska

      6. Patrycja Matuszak 

      7. Julia Mularczyk     

      8. Marta Marcinkowska                    

      9. Izabela Maślak       

      10. Nikola Kuźmińska          

      11. Szymon Bodak               

      12. Patryk Klekot                              

      13. Wanessa Konieczna                    

      14. Jakub Marchwiak            

      15. Igor Kuczkowski             

      16. Sylwia Kamińska            

      17. Dominika Brożek

     • Lekcja muzealna

      Dziesiątego września odwiedziliśmy Muzeum Ziemi Wałeckiej. Przewodnik oprowadził nas po wystawie „W 75. rocznicę repolonizacji i utworzenia struktur ZNP na Ziemi Wałeckiej”. Uczniowie klasy 8b mogli doświadczyć tego, jak wyglądała szkoła, do której uczęszczali ich rodzice i dziadkowie. Podczas zajęć rozmawialiśmy o szkołach, uczniach i nauczycielach ukazanych m.in. w „Syzyfowych pracach” i „Kamieniach na szaniec”. Poza tym obejrzeliśmy wystawę stałą, która była równie ciekawa. 

    • Narodowe Czytanie „Balladyny”
     • Narodowe Czytanie „Balladyny”

      Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. W tym roku wspólnie czytaliśmy „Balladynę” Juliusza Słowackiego. To wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Poeta połączył w utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna, a jej liczne inscenizacje cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

      Utwór Juliusza Słowackiego został odczytany we fragmentach z podziałem na role na lekcjach języka polskiego w klasach siódmych i ósmych. Tekst w całości jest lekturą obowiązkową, której znajomość przyda się podczas egzaminu ósmoklasisty. Książka dostępna legalnie online pod linkiem:

      https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/balladyna/

      Zachęcamy do lektury

    • ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO I PRZEDSZKOLNEGO 2020/21
     • ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO I PRZEDSZKOLNEGO 2020/21

      Nowy rok szkolny w Kornelówce rozpoczął sie inaczej, niż zwykle, ale pełni nadziei, radości i ciekawości spotkaliśmy się ze swoimi nauczycielami, koleżankami i kolegami.

      Pierwszoklasiści po raz pierwszy przekroczyli próg szkoły, poznali swoje Panie i złożyli ślubowanie. Życzymy im wspaniałych przygód w szkole i rozwijania swoich pasji i talentów.

      Wszystkim uczniom i nauczycielom Kornelówki życzymy powodzenia i dużo zdrowia w nowym roku szkolnym, a rodzicom radości i dumy ze swoich dzieci!

    • Zakończenie roku szkolnego 2019/20
     • Zakończenie roku szkolnego 2019/20

      Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie!

      W ostatnich miesiącach wszyscy musieliśmy zmierzyć się z największym od dziesięcioleci globalnym kryzysem. Panująca na świecie pandemia COVID-19, dosłownie  z dnia na dzień, zmieniła całą naszą edukację. Nic nie było „normalne”, wszyscy uczyliśmy się nowych form i metod pracy oraz współdziałania. Napotykaliśmy trudności, nie uniknęliśmy błędów, dlatego tym bardziej cieszymy się, że z powodzeniem udało nam się realizować kształcenie na odległość i możemy śmiało ogłosić  nasz wspólny sukces dydaktyczny.

      Dotarliśmy do końca roku szkolnego. Pracowaliśmy wytrwale, zarówno Wy Rodzice, jak i my nauczyciele, ale przede wszystkim Wy, nasi wspaniali Uczniowie i Wychowankowie. Zaangażowaniem, determinacją i konsekwencją pokonaliśmy przeciwności i możemy z dumą mówić, że ten rok szkolny kończy się dla nas pełnią satysfakcji z osiągniętych wyników.

     • „Laurka dla Jana Pawła II”

      5 czerwca 2020 roku został rozstrzygnięty konkurs plastyczny z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II „Laurka dla Jana Pawła II”. Prace oceniono w dwóch kategoriach wiekowych.

      A oto nagrodzeni:

      Klasy I -IV

      1. Paulina Kaczmarek IV a

      2. Stanisław Stachowiak kl. Ib

      3. Erwin Kulczyk kl. II a

      Klasy V-VIII

      1. Dawid Praźmo VIb

      2. Karol Leśniewicz VIIIb

      3. Adam Kawczyński VIIa

      Dyplomy oraz nagrody książkowe zostaną wręczone przy odbiorze świadectw na zakończenie roku szkolnego.

      Gratulujemy ;0)

    • Drodzy uczniowie
     • Drodzy uczniowie

      Informujemy, że tegoroczna edycja Międzynarodowego Konkursu „Kangur Matematyczny” zostanie przeprowadzona w formie elektronicznej, za pomocą platformy dzwonek.pl. Tylko taka forma pozwoli uczniom, mimo pandemii zmierzyć się ze specyficznymi zadaniami „kangurowymi”. Będzie to nowe doświadczenie zarówno dla uczniów, jak i dla organizatorów.

      Konkurs poprzedzony będzie tzw. konkursem próbnym.

       

      Uczestnicy Konkursu proszeni są o zapoznanie się z dokumentem, który otrzymał każdy z rodziców uczestnika na Platformie Librus.

      Ważne!

      Bardzo proszę, aby po zalogowaniu się, w profilu konta wszyscy uczniowie uzupełnili imię i nazwisko, co ułatwi koordynatorowi  identyfikację wyników a także sprawdzenie, czy udało się uczniowi zalogować na Platformę.

    • „Laurka dla Jana Pawła II”
     • „Laurka dla Jana Pawła II”

      REGULAMIN KONKURSU PLASTYCZNEGO

      „Laurka dla Jana Pawła II”

      z okazji 100. Rocznicy urodzin Jana Pawła II

      skierowanej do dzieci i młodzieży oraz ich rodzin.

       

       1.Postanowienia ogólne:

      1.1. Celem konkursu „Laurka dla Jana Pawła II” jest uczczenie i wspólne świętowanie 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły – Jana Pawła II.

      1.2. Organizatorami konkursu „Laurka dla Jana Pawła II” zwanego w dalszej części Regulaminu Konkursem są Beata Patrzek i Anna Ogonowska.

      1.3. Treść niniejszego Regulaminu będzie udostępniona w e-dzienniku LIBRUS.

       1.4. Komunikaty i informacje dotyczące Konkursu publikowane będą na stronie szkoły i na Facebooku.

       2. Zasady konkursu:

      2.1. Konkurs skierowany jest do dzieci i młodzieży oraz ich rodzin.

       2.2. Formą dopuszczającą pracę do Konkursu jest praca plastyczna formatu A–4 lub mniejsza w dowolnej technice lub praca wykonana w programie graficznym wysłana do organizatorów w rozszerzeniu JPG lub PNG.

       2.3. Tematyką pracy konkursowej jest stworzenie laurki dla Jana Pawła II z okazji 100. rocznicy urodzin.

      2.4. Prace nadesłane na Konkurs muszą stanowić od początku do końca oryginalną twórczość osób biorących udział w Konkursie, nie mogą być obciążone prawami ustanowionymi na rzecz osób trzecich (np. wykorzystanie zdjęć bez zgody autora). Prace nadesłane na Konkurs nie mogą stanowić plagiatu, być kopią lub fragmentem jakichkolwiek innych prac.

      2.5. Pracę wykonaną ręcznie należy sfotografować i wysłać do Organizatora konkursu jej zdjęcie. Praca musi być sfotografowana tak by każda jej strona była dobrze widoczna na zdjęciu. Zdjęcie powinno być wyraźne, nierozmazane, dobrej jakości. W przypadku prac wykonanych w programie graficznym należy wygenerować obraz i przesłać plik w formacie PNG lub JPG.

      2.6. Zgłoszenia należy przesłać pocztą elektroniczną na adres e-mailowy

      b.patrzek@kornelowka.com

      lub

      a.ogonowska@kornelowka.com

      do dnia 29.05.2020 r.

      W tytule wiadomości należy wpisać: „Laurka dla Jana Pawła II”, a w treści należy zawrzeć informację dotyczącą autora/autorów pracy, klasę. Prosimy o informację, czy jest to praca indywidualna czy rodzinna.

      3. Przebieg konkursu:

      3.1. Pracę konkursową (fotografię / plik) należy przesłać do 29.05.2020 roku.

      3.2. Prace wysłane po określonym w Regulaminie terminie, nie wezmą udziału w Konkursie.

      3.3. Oceny prac i wyboru zwycięzców dokona Jury w terminie do 5.06.2020 roku.

      3.4. Wyniki Konkursu zostaną ogłoszone na stronie internetowej szkoły oraz Facebooku

      4. Nagrody:

      4.1. Jury powołane przez Organizatora wybierze trzy zwycięskie prace w dwóch kategoriach:

      Kl. I-IV

      Kl. V-VIII

      4.2. Wszystkie wysłane prace zostaną nagrodzone oceną celującą i pochwałą za udział w konkursie.

      4.3. Zwycięzcy otrzymają dyplomy oraz nagrody książkowe.

      Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie

      i życzymy powodzenia

      Beata Patrzek

      Anna Ogonowska

    • Dzień bez Śmiecenia
     • Dzień bez Śmiecenia

      Chcielibyśmy zaprosić dzieci, młodzież, a także rodziców do udziału w kampanii edukacyjnej Dzień bez Śmiecenia. W tym roku zorganizowany zostanie teleturniej, gdzie uczestnicy będą mogli dowiedzieć się o prawidłowej segregacji odpadów komunalnych, a także wziąć udział w konkursie.

      Informacja_DBS.pdf​​​​​​​

    • Szanowni Uczniowie i Rodzice!
     • Szanowni Uczniowie i Rodzice!

      Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły mogą już korzystać z platformy edukacyjnej Classroom. Najważniejszymi zaletami tej platformy są: dostępność i pełna funkcjonalność na systemach Android i IOS, co powoduje, że nauczyciele i uczniowie będą mogli korzystać z pełnej funkcjonalności sytemu na komórkach, tabletach itp. Rozwiązanie to posiada wbudowane edytor tekstu, arkusz, a nawet program do prezentacji, które nie wymagają instalacji a uruchamiają się w oknie przeglądarki.

      JAK SIĘ ZALOGOWAĆ DO CLASSROOM

      Życzymy miłej i przyjemnej pracy 

      Administratorzy Classroom

      Beata Patrzek i Joanna Masłowska

       

    • DODAJMY SOBIE ODWAGI
     • DODAJMY SOBIE ODWAGI

      Wspólnie z naszymi miastami partnerskimi w Werne, Kyritz i  Baileul ruszamy z kampanią „DODAJMY SOBIE ODWAGI”

      W tych trudnych dniach dzieci we Włoszech malują tęcze i zawieszają swoje rysunki w oknach, aby pokazać, jak ważne jest teraz pozostanie w domu. Tęcza i słońce dodają im odwagi. Tą samą siłę chcemy tchnąć w dzieci z Wałcza, Werne, Kyritz i Baileul.

      Kochane dzieci malujcie tęcze i inne znaki nadziei, powieście je w oknie w swoim pokoju, zróbcie zdjęcie i wysilcie do nas na adres eczapczynska@umwalcz.pl. A my opublikujemy je na naszej stronie internetowej www.walcz.pl z imieniem, pochodzeniem i wiekiem artysty. Galerię uzupełnimy o zdjęcia rysunków dzieci z naszych miast partnerskich, aby mieszkańcy naszych miast czuli się solidarnie ze sobą związani. W końcu wiele małych obrazów może stać się jednym dużym obrazem nadziei.

      Zdjęcia można również przesyłać na adres teolozka@gmail.com - zdjęcia umieścimy również na naszej szkolnej stronie.

    • ZDALNE NAUCZANIE - polecamy
     • ZDALNE NAUCZANIE - polecamy

      Szanowni Państwo,

      Pragniemy zaprosić Państwa dzieci do korzystania z serwisu do rozwiązywania dyktand on-line dyktanda.pl

      Serwis umożliwia bezpłatną naukę ortografii. Aplikacja od razu wyświetla wynik z poprawności rozwiązanego dyktanda. Uczniowie którzy sie zarejestrują i rozwiązują dyktanda będąc zalogowanym mają dostęp do historii swoich wyników w danym dyktandzie. Można w ten sposób mierzyć ich postępy w nauce.

      Każdy zarejestrowany użytkownik (uczeń lub nauczyciel) ma możliwość dodania swojego dyktanda do serwisu. Oczywiście dodane dyktando przechodzi moderację przed publikacją.

      Do zobaczenia na dyktanda.pl

    • Wizyta w Komendzie Powiatowej Policji w Wałczu
     • Wizyta w Komendzie Powiatowej Policji w Wałczu

      W poniedziałek 09.03.2020r. klasa IIIa odwiedziła Komendę Powiatową Policji w Wałczu. Na miejscu przywitała nas pani asp. Beata Budzyń i pan asp. Sebastian Woźniak, z którymi zwiedziliśmy budynek Komendy. Uczniowie zapoznali się z pracą policjanta w Wydziale Kryminalnym, usłyszeli o sposobach zabezpieczania miejsca przestępstwa oraz konsekwencjach dla przestępcy. Mogli na własne oczy zobaczyć, w jaki sposób zdejmuje się odciski palców i z innych części ciała. W Wydziale Prewencji obejrzeli błękitny pokój przesłuchań, gdzie największe wrażenie zrobiło weneckie lustro. Mieli okazję, lecz nie przyjemność, z zewnątrz  zobaczyć areszt dla zatrzymanych. Chwilę czasu na przywitanie trzecioklasistów poświęcił  Komendant Policji nadkom. Arkadiusz Górecki. Wiele radości sprawiło dzieciom spotkanie z policjantem, który nadzoruje strzelnicę. Rozmowa o zasadach bezpiecznego zachowania się w tym miejscu i możliwość strzelania z broni laserowej do celu było spełnieniem marzeń części uczniów. Wiele przyjemności dało dzieciom spotkanie z policyjnymi psami. Przywitały się z jednym z nich, który wabi się Joko i usłyszały o jego policyjnej pracy. Po dwóch godzinach, pełni nowych doświadczeń i wrażeń wróciliśmy do szkoły.

    • Dzień Kobiet w II a
     • Dzień Kobiet w II a

      W tym szczególnym dniu chłopcy złożyli życzenia swoim koleżankom. Antek zaprezentował przygotowany przez siebie wiersz. Nie obyło się bez cukierków, drobnych upominków i kwiatów... Z dziewczęcych buź uśmiech nie schodził przez calutki dzień, a chłopcy zachowywali się jak prawdziwi gentelmani, byli przemili, uczynni i sympatyczni:) Dziewczynki podziękowały chłopcom za piękne życzenia kwiaty i promienny uśmiech...

    • XI Diecezjalny Konkurs Wiedzy Religijnej dla uczniów szkół podstawowych
     • XI Diecezjalny Konkurs Wiedzy Religijnej dla uczniów szkół podstawowych

      11 marca 2020 r. w Szkole Podstawowej nr 3 w Pile odbył się etap rejonowy  XI Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Religijnej dla uczniów szkół podstawowych. Organizatorem konkursu był Wydział Katechetyczny Kurii Biskupiej Koszalińsko-Kołobrzeskiej przy współpracy Centrum Edukacji Nauczycieli w Koszalinie.

      Komisja konkursowa sprawdziła wszystkie prace i zgodnie z regulaminem wyłoniła laureatów etapu rejonowego  XI edycji Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Religijnej, czyli po trzy osoby z najwyższymi wynikami punktowymi w każdej kategorii wiekowej.

      Dyplomy za udział w konkursie i upominki otrzymali wszyscy uczestnicy etapu rejonowego.

      Gratulujemy Jankowi Antoniakowi, Aleksandrze Wenio, Szymonowi Geppert, Szymonowi Bodak, Mai Brożek za udział w konkursie, a szczególnie Sylwi Kamińskiej za zajęcie II miejsca i zakwalifikowanie się do ostatniego etapu konkursu w Koszalinie.

    • Dzień Kobiet w II a
     • Dzień Kobiet w II a

      W tym szczególnym dniu chłopcy złożyli życzenia swoim koleżankom. Antek zaprezentował przygotowany przez siebie wiersz. Nie obyło się bez cukierków, drobnych upominków i kwiatów... Z dziewczęcych buź uśmiech nie schodził przez calutki dzień, a chłopcy zachowywali się jak prawdziwi gentelmani, byli przemili, uczynni i sympatyczni:) Dziewczynki podziękowały chłopcom za piękne życzenia kwiaty i promienny uśmiech...

    • Zajęcia plastyczne w Kornelówce
     • Zajęcia plastyczne w Kornelówce

      W czasie ferii w SP 1 odbywają się zajęcia finansowane z funduszu MKRPA. Harmonogram tych zajęć znajduje się na stronie szkoły www.kornelowka.com

      13.02 były to zajęcia plastyczne prowadzone przez J. Masłowską. Dzieciaki ćwiczyły swoje umiejętności malarskie. A przepiękne prace z dumą zabrały do domów ( "...bo na następny dzień są przecież Walentynki :)  i wiemy komu je podarować "- mówiły 😍). Gratulujemy młodym twórcom pięknych prac!

    • Wycieczka na lodowisko
     • Wycieczka na lodowisko

      W minioną środę klasa 7b wybrała się integracyjną wycieczkę na lodowisko do Piły. Podróż pociągiem z dworca na Raduniu zajęła nam pół godziny, następnie krótki odcinek autobusem miejskim, wypożyczenie łyżew i już mogliśmy ślizgać się po lodzie. Początki bywają trudne, więc tam upadek, tu siniak, ale trzeba było widzieć, jakie później wychodziły nam piruety!  

    • Wycieczka do Rejonowego Sądu Okręgowego w Wałczu
     • Wycieczka do Rejonowego Sądu Okręgowego w Wałczu

      W poniedziałek 13 stycznia uczniowie klasy IIa i IIIa wybrali się do sądu. Wycieczka była niecodzienną, bez wątpienia niezapomnianą wyprawą. Dzieci   nie tylko zwiedziły sam budynek sądu, poszczególne pomieszczenia i sale rozpraw, lecz mogły porozmawiać z panią sędzią Alicją Mazurkiewicz, obejrzeć jej strój, uzyskać odpowiedź na nurtujące pytania. Niemalże każde dziecko chciało wiedzieć, kto znajduje się na sali podczas rozprawy, czy prowadzona sprawa odbywa się tak samo, jak to czasem widać w filmach. Gdzie siedzą osoby oskarżone? Gdzie siedzi sędzia, gdzie obrońca oskarżonego? Te i wiele innych pytań kłębiło się w głowach dzieci. Oczywiście ogromna ciekawość  została zaspokojona. Pani sędzia opowiedziała o swojej pracy, o przebiegu rozpraw, a także roli poszczególnych osób w nich uczestniczących. Atrakcją dla dzieci była możliwość zasiadania na poszczególnych miejscach w sali rozpraw oraz edukacyjna symulacja  rozprawy, gdzie rolę, oskarżonego, oskarżyciela i obrońcy odegrali sami uczniowie.

    • XV Olimpiada Matematyczna Juniorów (2019/2020)
     • XV Olimpiada Matematyczna Juniorów (2019/2020)

      Uczniowie naszej szkoły, Cezary Goszczyński oraz Ignacy Forysiewicz zakwalifikowali się do zawodów II stopnia XV Olimpiady Matematycznej Juniorów (2019/2020), które odbyły się 11.01.2020 r. w Szczecinie. OMJ to ogólnopolskie zawody matematyczne o wysokim standardzie merytorycznym, skierowane do uczniów szkół podstawowych. Trzymamy kciuki za naszych uczniów i liczymy na udział w kolejnym etapie, który odbędzie się 21-22.03.2020 w Warszawie.

      Zachęcamy do zmierzenia się z jednym z zadań konkursowych:

      W pewnym turnieju wzięli udział chłopcy i dziewczęta. Każda osoba rozegrała dokładnie jeden mecz z każdą inną osobą, niebyło remisów. Po turnieju okazało się, że każdy przegrał co naj-mniej raz. Ponadto każdy chłopiec przegrał inną liczbę meczów niż każdy z pozostałych chłopców. Wykaż, że pewna dziewczynka wygrała mecz z pewnym chłopcem.

    • Żywa lekcja historii
     • Żywa lekcja historii

      Dzisiejszy dzień obfitował w wiele atrakcji. Klasy piąte i szóste miały możliwość wziąć udział w żywej lekcji historii. Na jedną godzinę mała sala gimnastyczna zamieniła się w miejsce magiczne. Dwaj panowie w strojach szlacheckich przykuli swoim głosem i przywiezionymi ze sobą  rekwizytami uwagę ponad setki uczniów. A to nie lada wyczyn! Tematem  dzisiejszej lekcji była szlachta i husaria w XVII wiek. Świetnie się składało, uczniowie z klas szóstych mieli możliwość utrwalenia sobie wiadomości, które już posiadali. Dzieciaki na pytania odpowiadały chętnie. Chętnie też przywdziewały stroje z epoki. Przedstawiciele Agencji Widowisk  Historycznych z Torunia potrafili w dowcipny sposób przekonać młodzież, że nie taka historia straszna. Na zakończenie  wszyscy byli świadkami pojedynku na szable i wystrzału z XVII -wiecznej broni palnej.

    • XI Diecezjalny Konkurs Wiedzy Religijnej
     • XI Diecezjalny Konkurs Wiedzy Religijnej

      Dnia 8 stycznia 2020 roku odbył się etap szkolny XI Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Religijnej. W konkursie wzięło udział 17 uczniów w dwóch kategoriach wiekowych klas I – V i VI – VIII.

      Do etapu rejonowego, który odbędzie się 11 marca 2020 roku w Pile zakwalifikowali się:

      Kategoria I uczniowie klas I – V:

      1. Aleksandra Wenio kl. V c
      2. Jan Antoniak kl. IV a
      3. Szymon Geppert kl. V b

      Kategoria II uczniowie klas VI – VIII:

      1. Szymon Bodak kl. VIII b
      2. Sylwia Kamińska kl. VIII b
      3. Maja Brożek kl. VI d

      Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie.

      Zwycięzcom gratulujemy i życzymy sukcesów na kolejnych etapach konkursu.

      Beata Patrzek i Anna Ogonowska

    • Pierniczki, Lebkuchen i Gingerbreads
     • Pierniczki, Lebkuchen i Gingerbreads

      Tuż przed przerwą świąteczną "Koło turystyczne z elementami języka niemieckiego" spotkało sie, by wspólnie robić i dekorować pierniki. Przyjemnej pracy towarzyszył świąteczny nastrój a miękkie, puszyste i aromatyczne pierniki smakowały wspaniale. "Turystyczno-językowy zawrót głowy" życzy wszystkim Frohe Weihnachten i Merry Christmas!

      Daria Piórkowska, Agnieszka Stepień

    • Samorząd Uczniowski mag Deutsch!
     • Samorząd Uczniowski mag Deutsch!

      W ramach współpracy z Samorządem Uczniowskim p. Daria Piórkowska i młodzież opracowała mapy myśli w języku niemieckim dla klas starszych oraz obrazkowy kącik j. niemieckiego dla najmłodszych. Wszystko po to, by również na przerwach podnosić swoje językowe umiejętności. Kolejną niemieckojęzyczną akcją Samorządu Uczniowskiego było przygotowanie zagadek świątecznych w kodach QR. Uczniowie w ostatnim dniu nauki przed przerwą świąteczną z wielką radością odczytywali  tajemnicze znaczki dowiadując się ciekawostek z dziedziny krajoznawstwa.

    • Kiermasz świąteczny
     • Kiermasz świąteczny

      W dniach 10-11 XII 2019 roku odbył się w naszej szkole Kiermasz świąteczny. Głównym organizatorem kiermaszu była pani Jolanta Zielecka - Klasa oraz SU. Kiermasz został przygotowany w ramach akcji organizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej Razem na Święta. W przygotowanie kiermaszu były zaangażowane: Teresa Słowińska, Anna Ogonowska, Karolina Glinka-Komorowska, Marzenna Daniel, Alina Bortnowska oraz opiekunki samorządu: Justyna Wilczyńska i Agnieszka Goszczyńska. Celem kiermaszu było zebranie funduszy na zakup upominków dla podopiecznych Domu Opieki Społecznej w Wałczu; zaangażowanie uczniów naszej szkoły w pracę na rzecz innych. Pod koniec listopada ogłoszono uczniom i nauczycielom informacje  o kiermaszu. Dzieci przygotowały: świąteczne kartki, stroiki, bombki, bałwanki, mikołajki, aniołki i wiele innych ozdób świątecznych. Dzięki uprzejmości hurtowni Molkip pozyskaliśmy  świąteczny asortyment, który wzbogacił naszą ofertę. Swoje prace na kiermasz przekazała także emerytowana nauczycielka naszej szkoły pani Bożena Błażewicz. W szkole pojawiły się plakaty informujące o kiermaszu wykonane przez panią Marzennę Daniel.  W dzień kiermaszu wspólnie  z uczniami klasy VIIa  ustawiliśmy stoisko, które udekorowała pani Karolina Glinka-Komorowska. W porozumieniu z opiekunkami samorządu  wybrano uczennice, które zgłosiły się  do sprzedaży podczas kiermaszu. Były to:  Dominika Brożek i Zuzanna Maciejewska z klasy VIIb,  wspomagane przez wolontariuszki z klasy VIa i VIb. Podczas trwania kiermaszu zarobiono 800 zł. W okresie świątecznym zespół wokalny z panią Małgorzatą Kozak odwiedził podopiecznych Domu Opieki Społecznej w Wałczu, by wspólnie zaśpiewać kolędy i wręczyć upominki zakupione ze zgromadzonych pieniędzy. Dzięki realizacji tego zadania uczniowie naszej szkoły rozwijali umiejętność  pełnego realizowania własnych pomysłów, promowali szkołę, pracowali na rzecz potrzebujących oraz mieli możliwość kształtowania optymistycznego nastawieniado realizacji zadań i pojawiających się problemów.

    • Wałeccy „Kornelowcy” na podium w II Diecezjalnym Konkursie Kolęd i Pastorałek w Koszalinie
     • Wałeccy „Kornelowcy” na podium w II Diecezjalnym Konkursie Kolęd i Pastorałek w Koszalinie

      5 stycznia 2020 roku najlepsi kolędnicy z całej diecezji zjechali się do Koszalina, żeby wyśpiewać bożonarodzeniową radość i podtrzymać najpiękniejszą tradycję.

      Całe bogactwo kolędowych tradycji oraz wiele zupełnie nowych utworów bożonarodzeniowych można było usłyszeć podczas finałowego koncertu II Diecezjalnego Konkursu Kolęd i Pastorałek. Za sprawą najlepszych
      z najlepszych, wyłonionych podczas grudniowych eliminacji, koszaliński kościół pw. św. Wojciecha rozbrzmiał pięknym śpiewem dzieci i młodzieży.

      W przesłuchaniach, które odbywały się w Koszalinie i w Pile, wzięło udział łącznie ponad 530 uczestników.

      Jury oceniające finałowe zmagania, nie miało łatwego zadania.
      W poszczególnych kategoriach wiekowych wśród zespołów za najlepszy uznano „Tu i teraz” ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Kornela Makuszyńskiego
      z Wałcza, który zaprezentowały utwór „ A wczora z wieczora”.

      Podczas obrad jury jako gość specjalny wystąpił zespół „Makuszynki” ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Kornela Makuszyńskiego z Wałcza, który zaprezentował kolędę „Przybierzeli do Betlejem”

      Prócz wykonawców nagrodzono także nauczycieli kolędujących uczniów.
      W tym roku nagroda trafiła do Wałcza – Małgorzaty Kozak i Anny Ogonowskiej, opiekunek dwóch zespołów: Tu i teraz – tegorocznego zwycięzcy w kategorii zespół oraz zeszłorocznych laureatów – Makuszynek.

      Jesteśmy bardzo dumni z uczniów naszej szkoły, zaprezentowali się wspaniale
       i godnie reprezentowali nasze miasto.

      Dziękujemy bardzo Pani dyrektor Ewie Hołowskiej – Kędzierskiej, Rodzicom uczniów i Urzędowi Miasta za wsparcie finansowe, które umożliwiło nam udział w konkursie.

      A szczególne podziękowania kierujemy do Pani Agnieszki Pająk, która swój wolny czas poświęca na pomoc w opiece podczas każdego wyjazdu.

       

      Opracowanie teksu – Anna Ogonowska

      Zdjęcia – Ewelina Pomagalska

    • Pomagamy
     • Pomagamy

      Uczniowie klasy VI b postanowili zaopatrzyć lodówkę miejską w produkty żywnościowe. To Mikołajkowy prezent dla ludzi potrzebujących. 

     • Konkurs matematyczny PLUS

      Dnia 12 grudnia 2019 roku, 59 uczniów Kornelówki wzięło udział w ramach Ogólnopolskiego Projektu Stypendialnego w konkursie matematycznym PLUS.  Konkurs trwał 75 minut i miał charakter testu wyboru. Uczniowie zakończyli rozwiązywanie testów z uśmiechem i zadowoleniem. Na rozstrzygnięcie konkursu czekamy do lutego. Liczymy na tytuły laureatów bądź finalistów.

      N-le matematyki

    • Wspólne ubieranie choinki
     • Wspólne ubieranie choinki

      W niedzielę 08.12.2019 uczniowie naszej szkoły wraz  rodzicami wzięli udział we wspólnym, świątecznym  ubieraniu choinki na Placu Wolności. Ozdoby, które zawiesili na choince przygotowali samodzielnie na zajęciach w szkole.  Przygotowniu ozdób towarzyszył zapał i duże zaangażowanie ze strony dzieci. Wspólne ubieranie choinki, to świetna zabawa i zapowiedź tak oczekiwanych Świąt Bożego Narodzenia.

    • Konkurs „Stołówka z klasą”
     • Konkurs „Stołówka z klasą”

      Uczniowie klasy 5a wykonali plakat na temat zdrowego odżywiania i promowania zdrowych nawyków żywieniowych u dzieci. Praca plastyczna została wysłana do Organizatora czyli Kaufland Polska Markety sp. z o. o. sp. k. z siedzibą we Wrocławiu.

      Nagrodą w konkursie jest remont szkolnej stołówki. Mamy nadzieję zakwalifikować się do następnego etapu, do którego zakwalifikuje się tylko 30 szkół z całej Polski. Trzymajcie kciuki! O wynikach powiadomimy ponieważ w dalszym etapie będzie potrzebna pomoc w postaci waszych głosów.

      Informacje na temat konkursu są dostępne na stronie www.stolowkazklasa.pl

    • Wojewódzki Turniej Szachowy
     • Wojewódzki Turniej Szachowy

      6 grudnia drużyna SP1 w Walczu w skladzie: Cezary Goszczynski, Maksym Zacharczuk, Hubert Zbieralski zdobyla VI miejsce w Wojewodzkim Turnieju Szachowym w ramach Igrzysk Mlodziezy Szkolnej w Koszalinie. Gratulujemy naszej reprezentacji i dziękujemy Panu Wasylowi Zacharczukowi za rozbudzanie szachowych pasji naszych uczniów

    • Lekcja w sali rozpraw wałeckiego sądu
     • Lekcja w sali rozpraw wałeckiego sądu

      9 grudnia dzięki uprzejmości pani sędzi Alicji Mazurkiewicz oraz pracowników wałeckiego sądu mogliśmy uczestniczyć w symulacji rozprawy sądowej. Przedmiotem postępowania, tak jak w prawdziwym procesie, było oskarżenie o pobicie. Co ciekawe, oskarżonym był bohater literacki – Cześnik Raptusiewicz, znany z „Zemsty” Aleksandra Fredry (w rolę, którego wcielił się Dominik Górnik). Pozostali uczniowie, z poszanowaniem wszystkich zasad panujących na sali rozpraw, byli odpowiednio prokuratorem, adwokatem, ławnikiem, świadkiem itp. Po zapoznaniu się z aktami sprawy, przesłuchaniach, wypowiedziach i mowach zapadł wyrok. Uczniowie poza udziałem w procesie poznali zakamarki budynków urzędu przy ulicy Sądowej i Bydgoskiej.

     • Eko Kornelówka | Eko Challenge

      DAJ ŁAPKĘ W GÓRĘ POD FILMEM !!!👍👍👍👍(w konkursie liczą się lajki na oryginalnej stronie YouTube, nie te pod postem na Facebooku) Bierzemy udział w konkursie "EKO CHALLENGE", w którym trzeba było przedstawić w ciekawy sposób, co Twoja szkoła może zrobić, by być bardziej eko.Stworzyliśmy drużynę składającą się z 10 osób ( są to: Joanna Masłowska, Karolina Glinka-Komorowska, Jagoda Durak, Maciej Skrętowicz, Lena Komorowska, Wiktoria Lorek, Blanka Dalecka, Jakub Wiśniewski, Oliwia Bodnar, Fabian Bὄcheim) i nagraliśmy film.Oglądajcie film i dawajcie lajki pod nim. Pamiętajcie tylko, że trzeba być zalogowanym na Yotubie.Pokażmy, że Kornelówka potrafi wygrywać!!!

      Film nagraliśmy specjalną techniką poklatkową. Wymagało to od aktorów dużej pracy.Niezależnie od wyniku wszystkim twórcom gratulujemy. Brawo👏 ! Jesteście super !😍😃

    • Wizyta w teatrze
     • Wizyta w teatrze

      4 grudnia  uczniowie Kornelówki wzięli udział w spektaklu pod tytułem „Legendy warszawskie” przygotowanym przez Katolicki Teatr Edukacji z Krakowa, który odbył się w WCK. Uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie niezwykłe legendy i baśnie, między innymi o Warsie i Sawie czy Bazyliszku. Przedstawienie wszystkim bardzo się podobało, a nawet było okazją do pierwszego występu na deskach teatralnych. I to przy pełnej sali. Fabian z klasy piątej wykazał się odwagą, poproszony, wziął udział w pokonaniu Bazyliszka, uścisnął rękę samemu królowi. Wszem wobec przysiągł również, że zaprzestanie zbójowania i będzie słuchał nauczycieli w szkole. Trzymamy za słowo.

    • Wycieczka do Poznania
     • Wycieczka do Poznania

      4 listopada uczniowie klasy 7b uczestniczyli w wycieczce do Poznania. W Teatrze Muzycznym obejrzeliśmy musical „Zemsta” autorstwa Aleksandra Fredry. Następnie pieszo przeszliśmy do Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, gdzie młodzież poznała z bliska starodruki zgromadzone w bibliotece oraz wysłuchała opowieści o historii miejsca i miasta. W samo południe oglądaliśmy na Starym Rynku trykające się koziołki. Wycieczkę zakończyliśmy w Starym Browarze, gdzie każdy mógł zakupić rogala świętomarcińskiego. 

    • XVI Konkurs Poezji Religijnej
     • XVI Konkurs Poezji Religijnej

      Dnia 25 listopada 2019 r. 32 uczniów naszej szkoły wzięło udział w XVI Szkolnym Konkursie Recytatorskim Poezji Religijnej "Nie samym chlebem żyje człowiek, który odbył się w naszej czytelni. Celem konkursu jest przede wszystkim stworzenie możliwości doświadczenia piękna poetyckiego słowa, które odnosi się do Boga i spotkanie młodych odbiorców poezji w serdecznej atmosferze.

      WYNIKI

      KATEGORIA KLASY I - IV

      I miejsce Róża Prendecka kl. II b

      II miejsce Marta Bączkowska kl. III a

      III miejsce Nadia Pomarańska kl. I b

      Wyróżnienia: 

      Zosia Pilarska kl. IV a

      Nikodem Kupczyk kl. III b

      Maja Polaczek kl. IV a

       

      KATEGORIA KLASY V - VIII

      I miejsce Matylda Wyrzykowska kl. VII b

      II miejsce Adam Zawadka kl. V d

      III miejsce Gabrysia Templin kl. VI c

      Wyróżnienia:

      Maja Wiertel kl. V b

      Aleksandra Wenio kl. V c

      Nadia Głowacka kl. V b

       

      Gratulujemy 

    • Euroweek
     • Euroweek

      W dniach 12-16 listopada, 44 uczniów naszej szkoły z klas IV-VIII uczestniczyło w warsztatach Euroweek w miejscowości Różanka w Kotlinie Kłodzkiej. Program EuroWeek - Szkoła Liderów jest specjalnym obozem edukacyjnym pozwalającym młodym ludziom aktywnie włączać się w życie demokratycznego społeczeństwa dzisiejszej Europy.W trakcie zajęć wolontariusze z różnych krajów starają się dotrzeć do każdego dziecka i rozwijać w nim najbardziej cenione w obecnej chwili umiejętności społeczne: przewodzenia, autoprezentacji oraz pracy w zespole.Zajęcia prowadzone są w formie interaktywnych warsztatów, gier symulacyjnych i praktycznych ćwiczeń przez szkoleniowców Fundacji Euroweek. W czasie wyjazdu uczniami opiekowały się nauczycielki: Agnieszka Stępień, Olesia Kurzak, Joanna Masłowska i Marta Kotarska.

     • Szkolny Turniej Wiedzy Historycznej

      Dnia 18 listopada w naszej szkole klasy VII i VIII uczestniczyły w wyjątkowych obchodach 101 rocznicy odzyskanie niepodległości. Kolejny raz  uczniowie  Kornelówki brali udział w szkolnym turnieju historycznym pt. ,,Droga do wolności”. Jak się okazało, największą wiedzą wykazali się chłopcy z klasy VIII b ,drugie miejsce zajęła drużyna  klasy VIII c,  trzecie - klasa VII b. W trakcie trwania turnieju widzowie  podziwiali prace plastyczne,  wykonane dowolną techniką .Oczywiście temat pracy związany był z  odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jak się okazało, różnie tę niepodległość widzą młodzi ludzi. Uczestników konkursu wspierały ich klasy śpiewając pieśni patriotyczne. ,,Legiony” czy Przybyli ułani ” zabrzmiały ciekawie w wykonaniu tak młodych ludzi. Możemy tylko wierzyć, że kiedyś nauczą tych pieśni następne pokolenia i nie pozostaną  one tylko historią zapisana w starych śpiewnikach.

    • Liczymy i pieczemy.
     • Liczymy i pieczemy.

      ,,Dzieciom wydaje się często, że nauka matematyki w codziennym życiu nie będzie zbyt przydatna. Nic bardziej mylnego! Matematykę można odnaleźć dosłownie wszędzie”. Szczególne miejsce zajmuje także w każdej kuchni. W związku z tym w klasie IIIa została przeprowadzona lekcja matematyki połączona z pieczeniem rogalików. Pomysł na lekcję zaczerpnęliśmy ze scenariuszy w E – dziennika.

      Uczniowie chętnie podjęli wyzwanie.  Obliczyli dokładne ilości składników na rogaliki, które były zaszyfrowane działaniami matematycznymi. Następnie samodzielnie odmierzyli odpowiednią ilość każdego składnika, korzystając z dostępnej wagi i miarek. Przez dwie lekcje dzieci pracowały zupełnie samodzielnie, mając za instrukcję pojedynczą kartkę papieru! Podczas zajęć towarzyszyły dzieciom emocje i zaangażowanie. Po wykonaniu zadania po szkole roznosił się smakowity zapach rogalików. Każde z dzieci zabrało jeszcze ciepłe wypieki do domu.

    • „EKO-PLAKAT”
     • „EKO-PLAKAT”

      Uczniowie Kornelówki wzięli udział w konkursie plastycznym dla młodzieży z klas IV-VIII pod nazwą „EKO-PLAKAT” organizowanym w ramach projektu pn. „Kompleksowe działania edukacyjne w zakresie gospodarki odpadami dla mieszkańców powiatu wałeckiego”

      W konkursie zostali wyróżnieni następujący uczniowie:

      - miejsce III Dominika Brożek kl. VII b - nagroda deskorolka,

      - wyróżnienie Maja Brożek,  za pracę pod hasłem: Każdy wałczanin dobrze już wie, że śmieci segregować powinno się!

      Dnia 15 listopada w sali klubowej Wałeckiego Centrum Kultury nagrodzone dzieci odebrały nagrody. Pozostali uczniowie, którzy brali udział w konkursie i otrzymali drobne upominki:

      - Małgorzata Cieśla, kl. VI d

      - Przemysław Kaziukajtis, kl. V b

      - Krystian Kołosowski, kl. VI d

      - Lena Komorowska, kl. V c

      - Bartłomiej Krawczyk, kl. VII b

      - Wiktoria Lorek, kl. v c

      - Piotr Pelc, kl. VI b

      - Bartłomiej Pelc, kl. V a

      - Hanna Pilarska VI c

      - Zofia Pilarska, kl. IV a

      - Maria Szczepaniak, kl. VI b

       

      Gratulujemy!

    • Rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka
     • Rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka

      20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci
      i ich prawa.
      To dzień, w którym głośniej niż zwykle mówimy o prawach dziecka, przypominając, że są one niezbywalne i należy je zawsze respektować. W tym roku mija dokładnie 30 lat od uchwalenia najważniejszego dokumentu stanowiącego o prawach najmłodszych.

      Każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa - prawa dziecka. Najważniejszym dokumentem dotyczącym praw dziecka jest Konwencja o prawach dziecka uchwalona w 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych.

      Jako Polacy jesteśmy dumni z faktu, że to właśnie nasz kraj przedstawił projekt Konwencji i zaproponował Komisji Praw Człowieka ONZ uchwalenie tego niezwykle ważnego dokumentu. Był to niewątpliwie jeden z największych polskich sukcesów na arenie międzynarodowej, dlatego też spoczywa na nas szczególna odpowiedzialność, aby prawa dziecka były w Polsce znane
      i przestrzegane.

    • KORNELÓWKA w Klubie Szkół UNICEF
     • KORNELÓWKA w Klubie Szkół UNICEF

      Klub Szkół UNICEF to inicjatywa edukacyjna, która zrzesza placówki zainteresowane propagowaniem wśród swoich podopiecznych idei niesienia pomocy najbardziej potrzebującym dzieciom na świecie. Celem Klubu jest  edukowanie uczniów na temat sytuacji ich rówieśników z różnych części świata oraz kształtowanie świadomości społecznej i aktywnej postawy wobec problemów współczesnego świata.

      Szkoły należące do Klubu uczestniczą w akcjach edukacyjnych przygotowywanych przez UNICEF, a także organizują działania zaplanowane na dany rok szkolny. Każdego roku harmonogram prac ulega zmianie – raz zaprosimy uczniów do uczczenia ważnych dni międzynarodowych, innym razem zaproponujemy organizację w szkole specjalnych wydarzeń. Zawsze jednak przyświeca nam ten sam cel – uświadamianie istnienia zjawisk
      i współzależności łączących ludzi i miejsca oraz kształtowanie postawy pro-pomocowej. Szkolnym koordynatorem Klubu UNICEF jest pani Agnieszka Goszczyńska.

    • Narodowe Święto Niepodległości
     • Narodowe Święto Niepodległości

      Delegacja uczniów z nauczycielami Szkoły Podstawowej nr 1 wzięli udział 11 listopada w uroczystości Narodowego Święta Niepodległości. Obchody rozpoczęły się w południe na placu Wolności w Wałczu, gdzie wspólnie odśpiewano hymn Polski („Niepodległa do Hymnu”). Następnie w kościele pw. św. Mikołaja odbyła się msza święta za ojczyznę, po której zgromadzeni uczestniczyli w uroczystym odczytaniu Apelu Pamięci przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego przy ulicy Bankowej.

    • Uczniowie klasy Ia i III a z wizytą u żubrów i rysiów 
     • Uczniowie klasy Ia i III a z wizytą u żubrów i rysiów 

      W środę 6 listopada uczniowie klasy Ia i III a wybrali się z wizytą do ,,Dzikiej Zagrody” – zagrody żubrów i rysiów. Dzika Zagroda k/ Jabłonowa oba gatunki zwierząt prezentuje w warunkach zbliżonych do naturalnych. Po terenie obiektu oprowadzały panie przewodniczki, które bardzo ciekawie opowiadały o swoich podopiecznych. Dzięki nim uczniowie poszerzyli swoje wiadomości na temat żubrów zdobyte w trakcie lekcji i samodzielnych poszukiwań. Mieli również okazję zobaczyć żubry z bardzo bliska – w trakcie samodzielnego karmienia tych największych lądowych ssaków Polski. Było to wspaniałe doświadczenie i niesamowita zabawa. Dzieci karmiły żubry marchewkami. Widać było, że zarówno zwierzętom, jak i dzieciom sprawia to wiele przyjemności.  Ciekawym zajęciem były również wykonywane zespołowo prace plastyczne. Klasa pierwsza wykonała olbrzymi plakat przedstawiający żubry, a klasa III rysie.  Mimo deszczowej pogody dzieci bawiły się znakomicie. Młodzi przyrodnicy zadowoleni z ciekawej wyprawy powrócili do szkoły.

    • Uroczyście i emocjonująco. Pasowanie na ucznia w Szkole Podstawowej nr 1 im. Kornela Makuszyńskiego w Wałczu
     • Uroczyście i emocjonująco. Pasowanie na ucznia w Szkole Podstawowej nr 1 im. Kornela Makuszyńskiego w Wałczu

                Ceremonia pasowania na ucznia jest zawsze ważnym wydarzeniem w szkolnym kalendarzu imprez Szkoły Podstawowej nr 1 im. Kornela Makuszyńskiego w Wałczu.  Uroczystość odbywa się zazwyczaj w październiku. W tym roku tym szczególnym dniem dla pierwszoklasistów i przedszkolaków był 25 dzień października.
                 W piątek punktualnie o godz. 9.00, na dużą, pięknie udekorowaną salę dumnie wkroczyły w galowych mundurach dzieci z dwóch klas pierwszych i oddziału przedszkolnego pod opieką swoich wychowawczyń: pani Agnieszki Pająk, Małgorzaty Kozak, Agnieszki Ostrowskiej.     

               Niezwykle ciepłe powitanie swoim młodszym kolegom i koleżankom przygotowały dobre duszki „Kornelówki”. W te role doskonale wcielili się uczniowie klasy piątej: Blanka Dalecka, Aleksandra Wenio, Borys Dominiak i Jakub Wiśniewski. Następnie pierwszoklasiści wystąpili w programie artystycznym. Wspaniale radzili sobie ze wszystkimi zadaniami. Udowodnili, że potrafią śpiewać, tańczyć, recytować wiersze, a także że znają szkolny savoir vivre. Prowadzące uroczystość panie Barbara Szymańska i Karolina Glinka-Komorowska sprawdziły również jak w Kornelówce wygląda współpraca rodziców, wychowawców i dyrekcji poprzez udział w drużynowej grze towarzyskiej – Kalambury. Wszystkim kibicowali zaproszeni goście w osobach: pani Mariola Śmich wizytator Kuratorium Oświaty w Szczecinie, pani Alicja Klejdysz- Naczelnik Wydziału Oświaty i pani Małgorzata Marianowska- przewodnicząca Rady Rodziców SP1, a także licznie zgromadzeni rodzice i dziadkowie.  
                  Po gromkich brawach nastąpiła ta najbardziej oczekiwana ceremonia – ślubowanie
      i pasowanie na ucznia. Najpierw pierwszoklasiści i przedszkolaki ślubowały, że będą starać się: dobrze uczyć, słuchać nauczycieli, pomagać słabszym, dbać o honor swojej szkoły
      i klasy. Następnie pani dyrektor Ewa Hołowska – Kędzierska i i wicedyrektor Joanna Rup-Bartosik wielkim ołówkiem pasowały każdego pierwszoklasistę na ucznia.   
                    Na zakończenie Pani Dyrektor serdecznie wszystkim pogratulowała i wręczyła dzieciom prezenty. Podziękowała także ich rodzicom za wybór dla swoich dzieci tej właśnie szkoły. Wspólny poczęstunek zakończył niezwykle emocjonujący dla wszystkich dzień.

    • Wolontariat, to coś więcej niż pomaganie innym…
     • Wolontariat, to coś więcej niż pomaganie innym…

      Komunikatywność, praca w zespole, organizacja i planowanie czy kreatywność – to tylko niektóre z szerokiego wachlarza kompetencji szlifowanych przez wolontariuszy ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Wałczu.

      Wolontariusze Kornelówki - "Jestem, chcę, pomagam" i Szkolne Koło Caritas pod opieką Justyny Wilczyńskiej, Agnieszki Goszczyńskiej i Anny Ogonowskiej, 23 października 2019 roku w godzinach popołudniowych, zorganizowali akcję porządkowania grobów na cmentarzu komunalnym na Dolnym Mieście. Zaopatrzeni w potrzebne narzędzia, worki na śmieci i rękawice, pełni sił i zapału ruszyli do działania. Efektem ciężkiej pracy było kilkadziesiąt wysprzątanych nagrobków oraz zadowolenie dzieci z dobrze wykonanego zadania. Uczniowie przekonali się, że praca, którą wykonuje się, jak mówili „z potrzeby serca”, bez czerpania korzyści finansowych, zwiększa poczucie wspólnoty, spełnienia oraz kształtuje samoświadomość. Wolontariusze spotkali się również z ogromnym uznaniem mieszkańców Wałcza, co motywuje ich do dalszej pracy na rzecz drugiego człowieka.

      Autor tekstu: Agnieszka Goszczyńska

      Zdjęcia: Joanna Masłowska i Marta Kotarska

    • Zapałka nie ogrzeje
     • Zapałka nie ogrzeje

      Przygotowując się do okresu jesienno – zimowego, który jest najtrudniejszy dla osób bezdomnych, samotnych i ubogich, Caritas organizuje zbiórki środków finansowych na zakup opału dla potrzebujących. Sytuacja wielu rodzin w naszym mieście jest na tyle trudna, że nie wystarcza im środków na zaspokojenie podstawowych potrzeb. W okresie zimowym w wielu domach brakuje także pieniędzy na opał. Przebywanie w niedogrzanych pomieszczeniach przyczynia się do pogorszenia stanu zdrowia, oddziałuje negatywnie na samopoczucie
      i komfort psychiczny.

      Pragniemy uwrażliwić mieszkańców Wałcza na problem biedy oraz wynikających z niej konsekwencji, z którymi borykają się ubodzy z naszego miasta. 27 października wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Kornela Makuszyńskiego kwestowali w parafii św. Mikołaja. Ofiarodawcy za okazane wsparcie finansowe otrzymywali specjalnie wyprodukowane na ten cel symboliczne pudełka
      z zapałkami, opatrzone hasłem i logo Caritas.

      Jeżeli jeszcze nie miałeś okazji wesprzeć akcji „ ZAPAŁKA NIE OGRZEJE” zapraszamy
      1 i 3 listopada,  będzie prowadzona zbiórka przy kościele św. Mikołaja w Wałczu, po każdej mszy świętej. Czekamy na Ciebie!

      Wolontariusze SKC wraz z opiekunem Anną Ogonowską

    • CODEWEEK w KORNELÓWCE
     • CODEWEEK w KORNELÓWCE

      Podsumujmy 3 dni trwania akcji w Kornelówce starsi uczniowie kodowali w programie Scratch i logowali się do platformy na stronie Scrach.mit.edu, aby udostępniać swoje treści i korzystać z twórczości innych osób z całej Europy.Młodsi uczniowie kodowali obrazki i programowali trasy z zadaniami dla Ozobotów. Uczyli się sterować Dash’em i Dot’em W świetlicy przeprowadzono „kodowanie na dywanie” i uczniowie zamieniali się w roboty budując stroje z klocków. #SuperKoderzy z 5a budują roboty Lofi a dzieciaki z programu #MegaMisja pomagają złapać Psotnika i poznają kolejne informacje dotyczące cyfrowego świata. Na kółku plastycznym robiliśmy chwytającą rękę robota,a na informatyce rozwiązywaliśmy quizy o komputerach w programie Kahoot. Oj! Działo się! Wszyscy uczestniczący w zajęciach uznali, że to była świetna zabawa  .

      „Od zarania dziejów robiliśmy wiele rzeczy przy pomocy kamieni, żelaza, papieru czy ołówka – wszystkie te rzeczy odmieniły nasze życia. Obecnie żyjemy w innej epoce, w której to kod kształtuje świat. Różne epoki mają różne zawody i wymagania dotyczące umiejętności. W ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania chcemy dać każdemu Europejczykowi i każdej Europejce możliwość odkrycia programowania i dobrej zabawy, z którą się wiąże ta umiejętność. Nauczmy się programowania, aby kształtować naszą przyszłość”- powiedział Alessandro Bogliolo, koordynator zespołu ambasadorów – wolontariuszy działających na rzecz Europejskiego Tygodnia Kodowania.

      Technologia kształtuje nasze życia, ale pozwalamy, aby mniejszość decydowała o tym, w jaki sposób ją wykorzystujemy. Możemy zrobić coś więcej niż tylko udostępniać treści i klikać „lubię to!”. Możemy realizować nasze szalone pomysły i tworzyć rzeczy, które sprawią radość innym osobom.Jeszcze nigdy w historii opracowanie własnej aplikacji, zbudowanie robota czy wynalezienie latających samochodów nie było takie proste. Droga do osiągnięcia takiego celu nie jest prosta, jednak jest to droga wypełniona kreatywnymi wyzwaniami, na której spotkasz pomocnych członków społeczności i będziesz się doskonale bawić na każdym kroku. Przygotuj się na wyzwanie i zostań twórcą.Programowanie pozwala także rozwijać kompetencje takie jak myślenie obliczeniowe, rozwiązywanie problemów, kreatywność oraz pracę zespołową, które zdecydowanie przydadzą się każdemu, niezależnie od obranej ścieżki kariery.

      Europejski Tydzień Kodowania to inicjatywa, w ramach której świętujemy kreatywność, rozwiązywanie problemów i współpracę poprzez programowanie i inne działania związane z technologią. Główną ideą stojącą za wydarzeniem jest promowanie programowania poprzez pokazywanie młodzieży i dorosłym sposobów na realizację pomysłów przy pomocy kodu, rozwiewanie wątpliwości i mitów otaczających te umiejętności oraz gromadzenie zmotywowanych jednostek w celu wspólnej nauki.Akcję CODEWEEK w Kornelówce zainicjowała Joanna Masłowska wraz z kreatywnymi nauczycielami Kornelówki.

    • Lekcja historii nie musi być nudna!
     • Lekcja historii nie musi być nudna!

      Dziś przeżyliśmy ciekawą przygodę. Rozpoczął się cykl lekcji o starożytnej Grecji. Cała klasa Vc  wraz z nauczycielem panią Aleksandrą Polechońską zawędrowała na Olimp. Byliśmy gośćmi Zeusa i Hery. Poznaliśmy też innych bogów greckich, niektórzy z nich wyglądali groźnie ze swoimi atrybutami. Dowiedzieliśmy się, co sprawia, że bogowie są nieśmiertelni, poznaliśmy też ich ludzkie oblicze. Nie wiedzieliśmy, że bogowie tak samo jak my, mogli być zazdrośni, złośliwi i kochliwi. Dzisiejsze doświadczenie zachęciło nas do dalszego poznawania historii starożytnego państwa. Już nie możemy się doczekać lekcji o starożytnych igrzyskach olimpijskich i początkach teatru greckiego.  Z pewnością tak jak dziś będziemy się dobrze bawić.

    • Uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej w Koszalinie
     • Uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej w Koszalinie

      10 października br., w Delegaturze Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Koszalinie, odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

      Gospodarzem wydarzenia był Zachodniopomorski Wicekurator Oświaty pan Bogusław Ogorzałek. W uroczystości wziął także udział Wicewojewoda Zachodniopomorski pan Marek Subocz.

      Podczas uroczystej gali nauczycielom zasłużonym za zasługi w działalności na rzecz rozwoju oświaty, za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej i za szczególne zasługi dla rozwoju oświaty i wychowania zostały wręczone odznaczenia państwowe i resortowe oraz Nagrody Ministra Edukacji Narodowej i Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty.

      Uroczystość została zorganizowana dla nauczycieli z Koszalina oraz powiatów: koszalińskiego, kołobrzeskiego, świdwińskiego, drawskiego, białogardzkiego, szczecineckiego, sławieńskiego i wałeckiego.

      Nauczycielom i pracownikom oświaty szczególnie zasłużonym dla polskiej edukacji wręczono: 37 Medali za Długoletnią Służbę, 86 Medali Komisji Edukacji Narodowej, 8 Nagród Ministra Edukacji Narodowej, 15 Nagród Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty.

      Z naszego miasta zostały odznaczone Medalem Komisji Edukacji Narodowej trzy panie: Monika Biesiada, Olesia Kurzak oraz Beata Patrzek ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Wałczu.

     • Projekt e Twinning - "In verschiedenen Sprachen"

      Uczniowie "Kornelówki" przedstawiają sie w różnych językach z okazji Dnia Języków Obcych.

       

      https://youtu.be/2HU97JIgh_k

      https://youtu.be/ToGHZHPzxfk

      https://youtu.be/TEyQAqzUz-I

      https://youtu.be/cY8nWSezWMA

      https://youtu.be/JUGWDT6GT1A

      https://youtu.be/Etp3rBFLdPg

      https://youtu.be/Xka8TUD_saY

      https://youtu.be/oMcOgYL2I5A

      https://youtu.be/ychxjvqwi1g

      https://youtu.be/uqtVx4XxjC4

      https://youtu.be/_bI4Cwfowqw

      https://youtu.be/8aAdE6v5x5k

      https://youtu.be/ruUNh9igepk

      https://youtu.be/5rSnn3IzY7s

      https://youtu.be/hxgTajs9Bc8

      https://youtu.be/SZ6SYZS1kao

      https://www.youtube.com/watch?v=PFU2EeZexP4

      https://www.youtube.com/watch?v=wTB1GI0mvd8&feature=youtu.be

      https://www.youtube.com/watch?v=Wr6J7O26j38&feature=youtu.be

      https://www.youtube.com/watch?v=0dVxHZW2TAg&feature=youtu.be

      https://www.youtube.com/watch?v=irdta1U333U&feature=youtu.be

      https://www.youtube.com/watch?v=kyKoa-JZXYE&feature=youtu.be

      https://www.youtube.com/watch?v=vol1T-008tc&feature=youtu.be

      https://www.youtube.com/watch?v=SHHpmhVMXj0&feature=youtu.be

      https://www.youtube.com/watch?v=4x7QbhgB4X4&feature=youtu.be

      https://www.youtube.com/watch?v=PzQsPRuoLQo&feature=youtu.be

     • "Turystyczno-językowy zawrót głowy" - grzybobranie.

      "Turystyczno-językowy zawrót głowy" działa bardzo aktywnie. W piątek 04.10.2019r. udaliśmy się z panią leśnik Magdaleną Marchwiak i panią Darią Piórkowską do lasu na Morzycówce. "Uzbrojeni" w plecaki pełne turystycznego sprzętu (lornetki, lupy, pojemniki, kompasy) dzielnie szliśmy do Starego Dębu - pomnika przyrody. Zbierając grzyby słuchaliśmy opowieści i legend o naszych rodzimych terenach. Pani leśnik wprowadziła nas w tajniki geocatchingu a co najciekawsze udało nam sie nawet znaleźć jedną skrytkę ukrytą na Morzycówce. W przyszłości mamy zamiar stworzyć i ukryć skrytkę w waleckich lasach. Przypomnieliśmy sobie również zasady  zachowań w lesie i sposób postępowania w sytuacjach trudnych, np. jak wykorzystać oznakowania na leśnych słupkach  oddziałowych w razie zgubienia szlaku, drogi i jak je przekazać służbie ratowniczej. Dzielnie rozwiązywaliśmy karty pracy szukając leśnych skarbów jesieni. Przydatne były również lornetki i pojemniki na....grzyby, gdyż zebraliśmy ich naprawdę dużo. Po powrocie, w  domach, pracowaliśmy nad ich "przeróbką". Efekty naszej pracy domowej opisaliśmy po niemiecku :)

     • "Turystyczno - językowy zawrót głowy" - marsz na orientację.

      "Turystyczno - językowy zawrót głowy" spotkał się w zeszłym tygodniu, a dokładnie 27.09.2019r., o godzinie 14:30 by rozpocząć "Marsz na orientację" w mieście Wałcz. Celem tego przedsięwzięcia było bliższe poznanie miasta i jego walorów.
      W czasie marszu dwie grupy rozpoczynające marsz z różnych punktów w mieście, musiały za pomocą wskazówek na kartach pracy odnaleźć różne obiekty turystyczne (historyczne, kulturowe, przyrodnicze), z obiektów był np. "Domek w kratkę", czy pozostałości po dawnych umocnieniach obronnych miasta. Uczniowie nie posiadali planów miasta ani map. Kierunki ich tras wyznaczały pytania. Oprócz odpowiedzi na pytania postawione w języku polskim, musieli również przypomnieć sobie nazwy obiektów w języku niemieckim, łącząc w pary fiszki polsko-niemieckie oraz wykonać zadania sformułowane po angielsku.

      Opiekunkami koła są Daria Piórkowska i Agnieszka Stępień.
       

    • Otrzęsiny klasy IVa – Morzycówka 2019
     • Otrzęsiny klasy IVa – Morzycówka 2019

           Dziś wielki dzień! My uczniowie klasy IV a przejdziemy próbę jako klasa starszaków. Wraz z opiekunami Kasią Nowak, Martą Kotarska i Aleksandrą Polechońską przejdziemy drogę na Morzycówkę. W trakcie będziemy odpowiadać na pytania, które pozwolą stwierdzić, że  możemy przynależeć  do oddziału klas starszych. Każdy z nas, jak jest to w zwyczaju ,miał przypięty koci ogon. Mieliśmy  je stracić, podczas pokonywania drogi  z  zadaniami.  Pełni obaw, trochę wystraszeni, ale i ciekawi, ruszamy o godzinie 9.00 spod naszej szkoły.                  

            I tu już czekała na nas pierwsza zagadka. Pani Polechońska przepytała nas z zasad bezpiecznego poruszania się po drodze. Udało się !

                Pierwsze pytanie zaliczyliśmy bezbłędnie. Obcięto też pierwsze kocie ogony. Ale było śmiechu! Cała trasa przebiegła w miłej i pełnej humoru atmosferze. Przyszło nam odpowiadać na pytania dotyczące historii naszej szkoły, obserwowaliśmy przyrodę, były też zadania matematyczne. I tak nie wiadomo kiedy, dotarliśmy do celu. Tam już czekało  na nas wielkie ognisko, przy którym mogliśmy usmażyć kiełbaski. Miło nam było, że przy ognisku odwiedziła nas pani dyrektor, Joanna Rup-Bartosik z małym upominkiem.

       Dzień choć pochmurny spędziliśmy w świetnych nastrojach i dumni, że należymy oficjalnie do najstarszej społeczności naszej szkoły.

       

                                                                            Uczniowie klasy IV a z wychowawcą panią Katarzyną Nowak

       i organizatorami Aleksandrą Polechońską i Martą Kotarską

    • Wałcz ma nowego partnera na Ukrainie
     • Wałcz ma nowego partnera na Ukrainie

      Wałcz i ukraińskie miasto Korzec oficjalnie przypieczętowały wzajemną współpracę.

      29 września 2019 r. podpisano umowę o współpracy partnerskiej obu miast. 

      Filarem przyjaźni są przede wszystkim ludzie i ich historie. Historie tych, którzy nadal mieszkają w Korcu i tych, którzy zostali przesiedleni do Wałcza. Dopełnieniem relacji jest podobieństwo kulturowe i miłość do tradycji, którą wspólnie chcemy pielęgnować.

      Dobra współpraca partnerska przynosi wiele korzyści, przede wszystkim dla społeczności lokalnej. Spotkania ludzi z rożnych stron Europy dają możliwość wspólnego rozwiązywania problemów, wymiany poglądów i doświadczeń. Mobilizują do działania młodych ludzi i ich rówieśników z innych krajów. Pomagają w nawiązywaniu przyjaźni, budowania wspólnego światopoglądu, uczą wymiany doświadczeń, szacunku dla innych, pomagają w zrozumieniu wieloaspektowej historii.

      Podczas czterodniowego pobytu delegacja z Korca miała okazję zwiedzić m.in. naszą szkołę. Uczniowie Kornelówki dla swoich ukraińskich kolegów przygotowali paczki z przyborami szkolnymi.

    • "Mega Misja"
     • "Mega Misja"

      Klasa IIIa uczestniczy w zajęciach związanych z programem ,,Mega Misja’’. Mega Misja to program edukacyjny Fundacji Orange. Podczas zajęć uczymy się mądrego i bezpiecznego korzystania z Internetu. Na ostatnich zajęciach dowiedzieliśmy się jak korzystać z różnych źródeł, aby uzyskać potrzebne nam informacje. Zadaniem dwóch grup, na które została podzielona klasa, było wyszukanie wiadomości o wyspach: Islandii i Sycylii.  Z pośród wielu dostępnych źródeł dużą rolę odegrał Internet. Zajęcia dostarczyły uczniom wiedzę o wyspach i wyćwiczyły umiejętność wyszukiwania informacji na ich temat.

    • ,,Myślę, tworzę, działam – Świadomy, młody Europejczyk”
     • ,,Myślę, tworzę, działam – Świadomy, młody Europejczyk”

      W ramach zajęć szkolnych i projektu ,,Myślę, tworzę, działam – Świadomy, młody Europejczyk”, uczniowie klasy IIIa korzystając z pięknej pogody, wybrali się pieszo do Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej i Ekologicznej "Morzycówka", gdzie odbyły się zajęcia w sali dydaktycznej, które dotyczyły warstwowej budowy lasu , a następnie zajęcia w terenie. Uczniowie mieli za zadanie odnalezienie jak największej liczby roślin, których zerwane elementy tworzyły mini - zielnik. Pozwoliło to poznać niektóre gatunki roślin rosnących wokół obiektu.  W grupach dokonywali pomiarów objętości pni drzew i porównywali je oraz układali zadania tekstowe używając mierzonych nazw drzew. Wszystkie wspólne działania zakończyło rozpalanie ogniska i pieczenie kiełbasek. Wracaliśmy w doskonałych humorach. Teraz dalsze prace przeniesiemy na teren szkoły i zapiszemy ułożone zadania w zeszytach i postaramy się je rozwiązać.

    • ,,Nie śmiecimy, sprzątamy zmieniamy!”
     • ,,Nie śmiecimy, sprzątamy zmieniamy!”

      W piątek 20.09.2019r. klasa III a dołączyła do międzynarodowej kampanii Sprzątania Świata, której hasło w tym roku brzmi ,,Nie śmiecimy, sprzątamy zmieniamy!”. Naszym zadaniem było wysprzątanie ze śmieci promenady nad jeziorem Raduń. Założyliśmy rękawiczki, zabraliśmy worki wyruszyliśmy do ,,walki ze śmieciami”. W bardzo krótkim czasie zebraliśmy sporo śmieci, które po posegregowaniu wrzuciliśmy do koszy. Stwierdziliśmy, że przyjemnie będzie wraz z rodziną spacerować po czystej promenadzie i bawić się na wysprzątanym placu zabaw.

    • „Radość przeżywa się tylko wtedy, gdy sprawia się innym”
     • „Radość przeżywa się tylko wtedy, gdy sprawia się innym”

      Wolontariusze ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Kornela Makuszyńskiego w Wałczu z opiekunami Agnieszką Goszczyńska, Justyną Wilczyńską i Anną Ogonowską zorganizowali wśród uczniów zbiórkę artykułów szkolnych dla koleżanek i kolegów z ukraińskiej szkoły w Korcu. Akcja przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów.

      Uczniowie Kornelówki zgromadzili setki zeszytów, bloków, kredek, farb, mazaków i innych przyborów, które zostały przekazane ukraińskiej delegacji, która odwiedziła naszą szkołę w piątek 27 września. Społeczność szkolna kolejny raz udowodniła , że lubi i potrafi się dzielić.

      Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie!

    • Leśna przygoda
     • Leśna przygoda

      Jesień – jedna z czterech najwspanialszych pór roku: kolorowa, szelesząca liśćmi, bardzo zmienna, czasem pachnąca  jeszcze latem, czasem szara i słotna a czasem mroźna. Obok wiosny, najwspanialsza pora do obserwowania zmian w przyrodzie. Dlatego też uczniowie klasy IIa wybrali się na spotkanie z leśnikiem panią Magdą Marchwiak w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej i Ekologicznej „Morzycówka”.  Podczas wycieczki do lasu uczniowie uważnie słuchali informacji i ciekawostek przyrodniczych przekazywanych przez  panią Magdę. Oglądali okazy przyrodnicze z wykorzystaniem lup, lornetek. Nasłuchiwali odgłosów: szumu drzew, śpiewu ptaków itd. Porównywali  swoje odkrycia z tym, co słyszeli  podczas  opowiadania. Z zebranych okazów tworzyli jesienny obraz.  Nie zabrakło także zabaw przy ognisku i pieczonych kiełbasek.

    • In verschiedenen Sprachen- W rożnych językach
     • In verschiedenen Sprachen- W rożnych językach

      Uczniowie "Kornelowki" juz w wakacje pracowali nad projektem eTwinning "In verschiedenen Sprachen- W rożnych językach". Celem projektu była otwartość na różnorodność językową, pokonywanie barier językowych i radość z nauki języków obcych. Nasi uczniowie przedstawiali sie w języku niemieckim, czeskim, słoweńskim, włoskim i francuskim, natomiast młodzież z innych krajów świata próbowała swoich sił również po polsku. Z okazji Dania Języków Obcych 26 września zorganizowaliśmy wystawę w szkole, która byłą zwieńczeniem naszej ciężkiej ale sprawiającej radość pracy.

    • Sprzątanie Świata
     • Sprzątanie Świata

      "Nie śmiecimy - sprzątamy - zmieniamy!" to hasło tegorocznej edycji. W ramach międzynarodowej kampanii Sprzątanie Świata uczniowie klas VIIa i VIIIa wraz
      z wychowawczyniami: J. Wilczyńską, A. Goszczyńską, A. Stępień i J. Zielecką-Klasa, wyposażeni w worki i rękawiczki ruszyli do walki o czystą ścieżkę prowadzącą do Morzycówki.

      Sprzątanie Świata - jest dowodem na to, że lubimy wspólnie działać. To wspólna lekcja poszanowania naszego środowiska. Naszym dzisiejszym celem było  promowanie czystego otoczenia oraz prawidłowego gospodarowania odpadami . 

      Po pracowitym i owocnym w śmieci marszu na uczniów czekało ognisko z kiełbaskami.

    • PROJEKT EDUKACYJNY - "KENNENLERNEN DURCH SCHREIBEN"
     • PROJEKT EDUKACYJNY - "KENNENLERNEN DURCH SCHREIBEN"

      PROJEKT EDUKACYJNY  - "KENNENLERNEN DURCH SCHREIBEN" - PISANIE MAILI PO NIEMIECKU - Współpraca szkół SP nr 1 i SP nr 4 w Wałczu.

      W pierwszym okresie nauki, tj. od września 2019 do stycznia 2020 realizowany będzie w szkołach projekt językowy „KENNENLERNEN DURCH SCHREIBEN”. Projekt skierowany jest do chętnych uczniów z klas VII i VIII pragnących doskonalić i poszerzać swoją wiedzę i umiejętności z języka niemieckiego oraz rozwijać kompetencje społeczne, przede wszystkim umiejętność komunikacji i współpracy. Zadaniem uczniów będzie bowiem wymiana maili w języku niemieckim. Uczniowie poznają siebie nawzajem, opowiedzą o swoich zainteresowaniach, przyjaciołach, rodzinie oraz szkole. Na zakończenie projektu zorganizowane zostanie spotkanie uczniów. Koordynatorkami projektu są: Daria Piórkowska (nl języka niemieckiego w SP nr 1) oraz Monika Kowalisko (nl języka niemieckiego w SP nr 4).

     • Uczniowie Kornelówki lektorami podczas Narodowego Czytania 2019

      Pod patronatem Prezydenta RP corocznie od 2012 odbywa się akcja propagująca głośne czytanie literatury polskiej. W tym roku w Wałczu impreza została zorganizowana przez biblioteki miejską i powiatową na skwerze Jana Kochanowskiego przy WCK, gdzie tak jak w całej Polsce odczytywano najpopularniejsze nowele, m. in. Sienkiewicza, Konopnickiej , Schulza (8 nowel podczas 8. edycji). Wydarzeniu towarzyszyły konkursy, kiermasz książki i kawiarenka. Z naszej szkoły wzięli udział następujący uczniowie z klas VII i VIII: Szymon Bodak, Jacek Kozakowski, Natalia Ogrodnik, Dagmara Adamkiewicz, Dominika Brożek, Dominik Górnik, Zuzanna Maciejewska, Dawid Tarapata, Matylda Wyrzykowska.

     • Miejski Program Stypendialny

      Miasto Wałcz uznając potrzebę otoczenia szczególną opieką uzdolnione dzieci i młodzież przyjęło Miejski Program Stypendialny. Szczególne osiągnięcia ludzi uzdolnionych naukowo, artystycznie i zaangażowanych społecznie są motorem rozwoju w każdej dziedzinie życia. Właściwe wspieranie rozwoju talentów to jedno z najważniejszych zadań edukacyjnych. Założeniem nowoczesnej szkoły jest min. stymulowanie rozwoju uczniów i wyposażenie ich w bogaty zasób wiedzy oraz umiejętności. W naszej szkole  stypendiami zostali uhonorowani uczniowie:

      Urszula Dutkowska
      Mikołaj Ostrowski
      Kaja Kraczkowska

      Hanna Wilczyńska
      Przemysław Kaziukajtis

      Adam Kawczyński
      Oskar Biesiada
      Matylda Wyrzykowska
      Aleksandra Niewulska
      Ignacy Forysiewicz
      Aureliusz Klim
      Cezary Goszczyński
      Anastazja Bartosik
      Katarzyna Adamska
      Borys Dominiak

      Wymienieni uczniowie są zaproszeni na uroczystość wręczenia stypendiów wraz z rodzicami w dniu 11 września na godz. 14:00 do WCK .

      Serdecznie gratulujemy!!!