Aktualności

    • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego 2022
     • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego 2022

      We wtorek 21 lutego obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto ustanowione w 1999 roku przez UNESCO ma w założeniu pomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Ustanowiono go, aby podkreślić różnorodność językową i kulturową świata, a także zwrócić uwagę na języki zagrożone i ginące, które stanowią 43% wszystkich aktualnie używanych. Dla milionów ludzi na świecie ma szczególne znaczenie. Dbałość o ojczysty język to synonim miłości do rodzinnego kraju oraz wyraz patriotyzmu.  Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w różnorodnych zadaniach polonistycznych, między innymi udowodnili jak ważne jest używanie polskich znaków, żeby zostać właściwie zrozumianym, zmierzyli się z łamańcami językowymi oraz korzystali ze słowników, aby poznać staropolskie imiona.Praca i dobra zabawa sprawiły, że uczniowie przekonali się, że o język ojczysty należy dbać nie tylko od święta.

    • BAL KARNAWAŁOWY W PRZEDSZKOLU
     • BAL KARNAWAŁOWY W PRZEDSZKOLU

      Bal karnawałowy dla  przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. 

      Tego dnia  już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za  bohaterów znanych bajek, w sali przedszkolnej można było spotkać wróżki, królewny, księżniczki,  motylki, rycerzy, piratów, pajacyków, policjantów, Spider-Mana, Batmana, ...  nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich  postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. Podczas balu świętowalismy również URODZINY ANTKA. 

      Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, to było głównym celem tego balu. 

     • SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PROJEKTU „ŁAMANIE PRAW CZŁOWIEKA I ORGANIZACJE ZAJMUJĄCE SIĘ OCHRONĄ TYCH PRAW”

      Klasa 8b w ramach lekcji Wiedza o Społeczeństwie podjęła się wykonania projektu na temat łamania praw człowieka i organizacji zajmujących się ochroną tych praw. Prawa człowieka na całym świecie pomimo wzrostu świadomości wielu osób  i instytucji były i nadal są łamane. Dlatego należy głośno mówić o tej kwestii, aby w przyszłości zapobiec temu. Projekt zaproponowany przez Panią Aleksandrę Polechońską- nauczyciela WOSu w SP nr 1 w Wałczu miał na celu poszerzenie wiedzy na powyższy temat, a także miał wskazać odbiorcom tego projektu gdzie szukać pomocy w tych trudnych sytuacjach.

      Projekt realizowany był w grupach kilkuosobowych. Każda grupa była odpowiedzialna za daną część.

      Grupa 1 zajęła się znalezieniem informacji o organizacjach pozarządowych zajmujących się badaniem poziomu przestrzegania praw człowieka oraz przygotowaniem wykazu stron internetowych prowadzonych przez te instytucje.

      Grupa 2 odszukała informacji o państwach, w których łamane są prawa człowieka i przeanalizowała poszczególne przypadki z uwzględnieniem typu naruszanych praw  i rodzajów grup społecznych dotkniętych tym problemem.

      Zadaniem grupy 3 było stworzenie fotogalerii do treści przygotowanych przez grupę 1 i 2.

      Natomiast grupa 4 napisała sprawozdanie na stronę internetową szkoły na temat realizacji projektu, a także na podstawie materiałów grupy 1,2 i 3 stworzyła broszurę    o łamaniu praw człowieka na świecie i organizacjach zajmujących się ochroną tych praw.

      Ostatnia grupa odnalazła organizację pozarządową w Wałczu lub okolicy zajmującą się ochroną praw człowieka. Następnie przeprowadziła wywiad z pracownikiem tej organizacji  i go do naszej szkoły.

      Wszystkie grupy wykonały pomyślnie swoje zadanie. Finałowym etapem działań była lekcja WOSu (11 stycznia), podczas której uczniowie przedstawili efekty swojej pracy.

                  Dzięki temu zadaniu uczniowie, którzy w przyszłości staną się świadkami łamania praw człowieka będą wiedzieli w jaki sposób zareagować, gdzie szukać pomocy. A może również zaangażują się w działalność organizacji stojących na straży PRAW CZŁOWIEKA?

                                                                                                       Gabriela Andrzejak

      Julia Nyl

      Julia Glazińska

      Wiktoria Witkowska

      Marika Bodnar

    • XIII Diecezjalny Konkurs Wiedzy Religijnej
     • XIII Diecezjalny Konkurs Wiedzy Religijnej

      12 stycznia 2022 roku odbył się etap szkolny XIII Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Religijnej.

      Do  etapu rejonowego, który odbędzie się 16 marca 2021 roku w Pile zakwalifikowali się następujący uczniowie:

      Kategoria I uczniowie klas I – V:

      1. Damian Zaleski

      2. Jan Kowalski

      3. Marta Bączkowska

      Kategoria II uczniów klas VI – VIII:

      1. Maja Brożek

      2. Nadia Głowacka

      3. Jan Antoniak

      Wszystkim uczestnikom gratulujemy, a zwycięzcom życzymy sukcesów na kolejnych etapach konkursu.

      Beata Patrzek i Anna Ogonowska

    • Pusta choinka
     • Pusta choinka

      Grono pedagogiczne i pracownicy szkoły włączyli się do akcji Pusta Choinka organizowanej przez Caritas Diecezji Koszalińsko – Kołobrzeskiej.

       Akcja polega na spełnieniu życzeń dzieci, aby ich choinka nie pozostała pusta.

      Dzięki zaangażowaniu udało się spełnić marzenia 12 dzieci.

      24 grudnia 2021r. dzieci otrzymały prezenty.

      Bardzo dziękujemy Wszystkim za pomoc i wrażliwe serce.

      Koordynatorzy akcji:

      Ewa Szczepaniak, Karolina Adamkiewicz i Anna Ogonowska

    • Drzewo Życia
     • Drzewo Życia

      19 grudnia 2021r. Wolontariusze SKC ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Kornela Makuszyńskiego w Wałczu  kwestowali po każdej Mszy Świętej przy kościele św. Mikołaja w ramach akcji Drzewo Życia 

      Akcja "Drzewo Życia" polega na zbiórce pieniędzy na zakup sadzonek awokado dla rwandyjskich rodzin. Sposobem na przyjście z pomocą głodującym jest przekazanie im do hodowli sadzonek drzewek awokado, owocu znanego w ich kraju jako bardzo pożywny i bogaty w witaminy.

      Każda sadzonka awokado kosztuje 35 złotych. Ich zakup i dystrybucja koordynowane są w  Rwandzie. Zajmuje się tym misjonarz, który za przekazane przez nas pieniądze zakupi drzewka awokado i przekaże je rodzinom najbardziej potrzebującym pomocy.

       

       W ramach akcji udało nam się zebrać 882,84 zł. = 25 sadzonek awokado.

      Wspierając akcję Drzewo Życia pomogliśmy zwalczać głód wśród dzieci w Rwandzie.

      Wszystkim ofiarodawcom serdecznie dziękujemy!!!

    • Thanksgiving day - Święto dziękczynienia
     • Thanksgiving day - Święto dziękczynienia

      Ważne święto dla Amerykanów to Święto dziękczynienia, które zapoczątkowane zostało w XVII wieku i jest obchodzone do dzisiaj w czwarty czwartek listopada. Związane ono było z przygotowaniem uczty przez Anglików z podziękowaniem rdzennym Amerykanom za pomoc w przetrwaniu ciężkiego czasu po przypłynięciu na nieznany ląd. Klasy dwujęzyczne również świętowały ten dzień. Najpierw przygotowywali listy z podziękowaniem, a następnie w dzień dziękczynienia rozdane zostały one do konkretnych osób. Klasy dwujęzyczne przygotowały również list do Burmistrza miasta oraz do Pani Dyrektor dziękując za danie im możliwości rozwijania swoich językowych umiejętności.

    • Warsztaty LEGO dla pierwszoklasistów
     • Warsztaty LEGO dla pierwszoklasistów

      W ubiegłą środę klasy 1a i 1b wybrały się do Lokalnego Centrum Nauki "Metalowe Inspiracje". Dzieci wzięły udział w warsztatach chemicznych, na których samodzielnie wykonały mydełka oraz poznały gęstość substancji, dzięki czemu stworzyły tęcze w probówkach. Kolejną atrakcją były warsztaty LEGO, na których pierwszaki zbudowały jeżdżące łaziki. To był niezwykle intensywny i kreatywny dzień!