Witaj

Godziny otwarcia biblioteki szkolnej:  Co u nas słychać? Regulamin biblioteki szkolnej Informacje dla rodziców Nowości Lista lektur szkolnych Kornel Makuszyński Olga Tokarczuk

Biblioteka

Co u nas słychać?

 

Patron 2021


 

 

Co słychać? - pasowanie na czytelnika

GALERIA

 

 


Ciekawostki o misiach i niedźwiadkach


 

Wrzesień  nowym roku szkolnym 2020-2021 dostarczał bibliotece wiele pracy, nie tylko umysłowej, ale i fizycznej.

 

Przyjmowałam z wydawnictw kartony podręczników dla uczniów klas I-VIII,

do wszystkich obowiązujących przedmiotów. Oprócz tego wydawałam ćwiczenia do przedmiotów. Kiedy uporałam się z liczeniem i sprawdzaniem ilości z fakturami przystąpiłam do stemplowania podręczników, zakładania kart książki i wpisywania do księgi inwentarza biblioteki. Następnie wydawałam zestawy podręczników indywidualnie wszystkim uczniom naszej szkoły. W międzyczasie aktualizowałam karty czytelników, przygotowywałam i uzupełniałam dokumentację biblioteki oraz dekorowałam bibliotekę, nawiązując do pięknej złotej polskiej jesieni. I na tej pracy zszedł pierwszy miesiąc pracy w bibliotece.

W miesiącu październiku przygotowuję Pasowanie na czytelnika uczniów klasy IIa i IIb, którzy w poprzednim roku  nie zostali włączeni w poczet czytelników, z uwagi na zamknięcie szkoły (Covid-19) i nauczanie zdalne.

Ponadto październik to miesiąc, w którym obchodzimy Święto Bibliotek

 Szkolnych, dlatego będzie to dobry czas na tę uroczystość, która odbędzie się w sali lekcyjnej, z uwagi na reżim sanitarny.


   Pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelnika

   W dniach 14 i 20 marca 2019 roku w szkolnej bibliotece odbyła się uroczystość: Pasowanie na czytelnika.

Uczniowie odwiedzili biblioteczne pomieszczenia: czytelnię, wypożyczalnię i centrum multimedialne poznając regulamin obowiązujący w bibliotece. Ponadto utrwalili zasady szanowania książek i właściwego zachowania.

   Uroczystość uświetnił występ uczennic z klas starszych należących do koła bibliotecznego: Dagmary Adamkiewicz, Gabrysi Kaliskiej, Nikoli Kuźmińskiej, Natalii Ogrodnik i Aurelii Szapowicz.  Dziewczęta oprócz zaprezentowanej miniatury teatralnej, zaśpiewały piosenkę o książce, zadawały dzieciom zagadki ze znajomości tytułów książek i ich autorów.

Dzieci wykazały się znajomością literatury dziecięcej i uroczyście złożyły obietnicę, być dobrym czytelnikiem biblioteki.

Uczniowie klasy IA razem z wychowawczynią p. Barbarą Szymańską wypożyczyli po raz pierwszy książkę Wandy Chotomskiej „Pięciopsiaczki”, natomiast dzieci z klasy IB z wychowawczynią p. Edytą Jasińską pożyczyły książkę Leszka Kołakowskiego „Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?”.

Na koniec zajęć dzieci otrzymały od pań bibliotekarek upominki w postaci kolorowanek, zakładek do książki i słodkości.

Zajęcia cieszyły się zainteresowaniem uczniów, czego dowodem były imiona-naklejki pozostawione na słoneczku w bibliotece. Łącznie pozyskaliśmy 48 nowych czytelników.

 Uroczystość przygotowały panie bibliotekarki:

 mgr Karolina Adamkiewicz i mgr Sławomira Kowalczuk

GALERIA


 

SPRAWOZDANIE Z PASOWANIA NA CZYTELNIKA

2017/2018

 

           Każdego roku w bibliotece naszej szkoły odbywa się PASOWANIE NA CZYTELNIKA uczniów klas pierwszych.

          W dniach 21 oraz 22 marca 2018 r. w bibliotece Szkoły Podstawowej nr 1 w Wałczu odbyły się  uroczyste lekcje biblioteczne dla klas: Ia oraz Ib, Uczniowie w tych dniach zostali włączeni w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Dzieci przybyły do biblioteki w strojach galowych wraz z wychowawcami.

   Aby zajęcia były ciekawe i atrakcyjne, w tym celu przygotowano i wykorzystano wiele pomocy: karty czytelnika, dyplomy, zagadki, zakładki, „chmurki” z imionami, plansze, tekst obietnicy, itp. Ponadto uczennice klasy  VI  b i V b przedstawiły krótką miniaturę teatralną dotyczącą  zasad korzystania z książek.

   Spotkania z nowymi czytelnikami przebiegły w miłej atmosferze, uczniowie wykazali się znajomością ulubionych książek i ich autorów oraz zasadami korzystania z biblioteki.

W tym dniu uczniowie po raz pierwszy wypożyczyli książki:

 • I a – Bracia Grimm „Kopciuszek i inne baśnie”.
 • I b – Leszek Kołakowski „Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?”

Lekcje z pierwszoklasistami sprawiły przyjemność nie tyko organizatorom, ale co najważniejsze, najmłodszym uczniom i ich wychowawcom. 

                                                                                    

 Dzięki tego typu lekcjom bibliotecznym  czytelnicy:

 • poznali pomieszczenia biblioteczne, takie jak: wypożyczalnia, czytelnia, Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej i zasady ich funkcjonowania,
 • zrozumieli znaczenie pojęć: biblioteka, karta książki, karta czytelnika,
 • dostrzegli różnicę między biblioteką, a księgarnią,
 • utrwalili tytuły i autorów ulubionych książek,
 • poznali autora książek (patrona szkoły), Kornela Makuszyńskiego,
 • poznali regulamin biblioteki, a w szczególności obowiązki czytelnika

     i stosowali je na co dzień,

 • zapamiętali jak wypożyczać książki.

          Biblioteka zaprasza w swoje progi nie tylko dzieci, które dobrze czytają, ale przede wszystkim dzieci, które słabiej radzą sobie z czytaniem. Posiadamy książki dla każdego czytelnika i każdy czytelnik jest mile widziany.

 

FOTORELACJA

                                                                                 Organizatorki:

                                                                            Karolina Adamkiewicz

                                                                            Sławomira Kowalczuk


W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w bibliotece szkolonej odbywają się cykliczne spotkania czytelnicze z uczniami. Z uwagi na przypadające rocznice związane z wydarzeniami historycznymi naszego kraju pierwszymi zaprezentowanymi dzieciom książkami były: Joanny Papuzińskiej „Asiunia” oraz Łukasza Wierzbickiego „Dziadek i niedźwiadek”. Odzew na zaproponowane książki był bardzo pozytywny, ponieważ uczniowie z chęcią, chcąc poznać dalsze losy bohaterów, wypożyczali je do domu. Ponadto chętne osoby  zilustrowały wybrany fragment bądź opisały dalsze losy.  Prace zostaną nagrodzone oraz zaprezentowane na wystawie w naszej bibliotece. Serdecznie zapraszamy do korzystania z zasobów książkowych biblioteki.

                                                                                                                                   Karolina Adamkiewicz

                        FOTORELACJA                                                                                        Sławomira Kowalczuk

 

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 1 w Wałczu
  ul. Robotnicza 23
  78-600 Wałcz
 • tel./fax (67) 387 30 55

  Szkoła posiada Elektroniczną Skrzynkę Podawczą na platformie ePUAP
  /sp1walcz/SkrytkaESP

Galeria zdjęć