Aktualności

    • Pączek dla Afryki
     • Pączek dla Afryki

      Fundacja „Kapucyni i Misje” z Krakowa po raz kolejny prowadzi zbiórkę na projekty misyjne, w której odmawiając sobie słodkości związanych z Tłustym Czwartkiem, można wspomóc misjonarzy. Inicjatywa odbywa się pod hasłem „Wyślij pączka do Afryki”.

    • Badminton to sport dla każdego
     • Badminton to sport dla każdego

       Jedną z propozycji urozmaicenia lekcji wychowania fizycznego było wprowadzenie podczas zajęć gry w badmintona. Dzieci z oddziału przedszkolnego rozpoczęły zajęcia wf z tej dyscypliny sportowej.  Zajęcia dostarczyły im wiele radości i pozytywnych emocji. Badminton to sport dla każdego - niezależnie od wieku, wzrostu czy wagi. Wpływa świetnie na rozwój naszego ciała, poprzez grę kształtujemy zdolności motoryczne.

      Czy wiesz, że…

      Jednym z najszybszych sportów tzw. „rakietowych” jest badminton. Choć często kojarzony jest z kometką ma niewiele z nią wspólnego. Obecnie kometka jest grą rekreacyjną, a wręcz plażową, zaś badminton bardzo dynamiczną, wymagającą potężnej szybkości, precyzji i wytrzymałości grą. O wysiłku, jaki trzeba włożyć w grę, świadczyć może rekord szybkości, jaki osiągnęła lotka – leciała ona z prędkością 493 km/h. W trzysetowym meczu zawodnicy potrafią przebiec około 6-7 km, odbijając lotkę średnio 400 razy, a badmintonista musi wykonać dwukrotnie więcej ruchów niż tenisista – podczas wypadów, sprintu do skrótów czy wyskoków.

    • Karnawał w klasie Ib
     • Karnawał w klasie Ib

      Klasa I b postanowiła wykorzystać ostatnie dni karnawału do hucznej zabawy :) Tłusty Czwartek połączony z balem przebierańców to podwójna okazja do świętowania :) Pierwszoklasiści z dumą prezentowali swoje stroje podczas tańców i zabawa a później zajadali się przepysznymi pączkami. Ach, to był wspaniały dzień !!! :)

    • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego 2022
     • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego 2022

      We wtorek 21 lutego obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto ustanowione w 1999 roku przez UNESCO ma w założeniu pomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Ustanowiono go, aby podkreślić różnorodność językową i kulturową świata, a także zwrócić uwagę na języki zagrożone i ginące, które stanowią 43% wszystkich aktualnie używanych. Dla milionów ludzi na świecie ma szczególne znaczenie. Dbałość o ojczysty język to synonim miłości do rodzinnego kraju oraz wyraz patriotyzmu.  Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w różnorodnych zadaniach polonistycznych, między innymi udowodnili jak ważne jest używanie polskich znaków, żeby zostać właściwie zrozumianym, zmierzyli się z łamańcami językowymi oraz korzystali ze słowników, aby poznać staropolskie imiona.Praca i dobra zabawa sprawiły, że uczniowie przekonali się, że o język ojczysty należy dbać nie tylko od święta.

    • BAL KARNAWAŁOWY W PRZEDSZKOLU
     • BAL KARNAWAŁOWY W PRZEDSZKOLU

      Bal karnawałowy dla  przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. 

      Tego dnia  już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za  bohaterów znanych bajek, w sali przedszkolnej można było spotkać wróżki, królewny, księżniczki,  motylki, rycerzy, piratów, pajacyków, policjantów, Spider-Mana, Batmana, ...  nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich  postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. Podczas balu świętowalismy również URODZINY ANTKA. 

      Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, to było głównym celem tego balu. 

    • XIII Diecezjalny Konkurs Wiedzy Religijnej
     • XIII Diecezjalny Konkurs Wiedzy Religijnej

      12 stycznia 2022 roku odbył się etap szkolny XIII Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Religijnej.

      Do  etapu rejonowego, który odbędzie się 16 marca 2021 roku w Pile zakwalifikowali się następujący uczniowie:

      Kategoria I uczniowie klas I – V:

      1. Damian Zaleski

      2. Jan Kowalski

      3. Marta Bączkowska

      Kategoria II uczniów klas VI – VIII:

      1. Maja Brożek

      2. Nadia Głowacka

      3. Jan Antoniak

      Wszystkim uczestnikom gratulujemy, a zwycięzcom życzymy sukcesów na kolejnych etapach konkursu.

      Beata Patrzek i Anna Ogonowska

    • Pusta choinka
     • Pusta choinka

      Grono pedagogiczne i pracownicy szkoły włączyli się do akcji Pusta Choinka organizowanej przez Caritas Diecezji Koszalińsko – Kołobrzeskiej.

       Akcja polega na spełnieniu życzeń dzieci, aby ich choinka nie pozostała pusta.

      Dzięki zaangażowaniu udało się spełnić marzenia 12 dzieci.

      24 grudnia 2021r. dzieci otrzymały prezenty.

      Bardzo dziękujemy Wszystkim za pomoc i wrażliwe serce.

      Koordynatorzy akcji:

      Ewa Szczepaniak, Karolina Adamkiewicz i Anna Ogonowska

    • Drzewo Życia
     • Drzewo Życia

      19 grudnia 2021r. Wolontariusze SKC ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Kornela Makuszyńskiego w Wałczu  kwestowali po każdej Mszy Świętej przy kościele św. Mikołaja w ramach akcji Drzewo Życia 

      Akcja "Drzewo Życia" polega na zbiórce pieniędzy na zakup sadzonek awokado dla rwandyjskich rodzin. Sposobem na przyjście z pomocą głodującym jest przekazanie im do hodowli sadzonek drzewek awokado, owocu znanego w ich kraju jako bardzo pożywny i bogaty w witaminy.

      Każda sadzonka awokado kosztuje 35 złotych. Ich zakup i dystrybucja koordynowane są w  Rwandzie. Zajmuje się tym misjonarz, który za przekazane przez nas pieniądze zakupi drzewka awokado i przekaże je rodzinom najbardziej potrzebującym pomocy.

       

       W ramach akcji udało nam się zebrać 882,84 zł. = 25 sadzonek awokado.

      Wspierając akcję Drzewo Życia pomogliśmy zwalczać głód wśród dzieci w Rwandzie.

      Wszystkim ofiarodawcom serdecznie dziękujemy!!!

    • ZAPAŁKA NIE OGRZEJE
     • ZAPAŁKA NIE OGRZEJE

      Przygotowując się do okresu jesienno – zimowego, który jest najtrudniejszy dla osób bezdomnych, samotnych i ubogich, Caritas organizuje zbiórki środków finansowych na zakup opału dla potrzebujących. Sytuacja wielu rodzin w naszym mieście jest na tyle trudna, że nie wystarcza im środków na zaspokojenie podstawowych potrzeb. W okresie zimowym w wielu domach brakuje także pieniędzy na opał. Przebywanie w niedogrzanych pomieszczeniach przyczynia się do pogorszenia stanu zdrowia, oddziałuje negatywnie na samopoczucie
      i komfort psychiczny.

      Pragniemy uwrażliwić mieszkańców Wałcza na problem biedy oraz wynikających z niej konsekwencji, z którymi borykają się ubodzy z naszego miasta. 31 października wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Kornela Makuszyńskiego kwestowali w parafii św. Mikołaja. Ofiarodawcy za okazane wsparcie finansowe otrzymywali specjalnie wyprodukowane na ten cel symboliczne pudełka
      z zapałkami, opatrzone hasłem i logo Caritas.

      Jeżeli jeszcze nie miałeś okazji wesprzeć akcji „ ZAPAŁKA NIE OGRZEJE” zapraszamy
      1 i 7 listopada,  będzie prowadzona zbiórka przy kościele św. Mikołaja w Wałczu, po każdej mszy świętej. Czekamy na Ciebie!

      Wolontariusze SKC wraz z opiekunem Anną Ogonowską